Skip to main content

معرفی سرویس بکاپ

سرویس بکاپ هم‌روش شامل امکانات زیر است:

  • بکاپ‌گیری‌ خودکار روزانه از دیسک اپ‌های دارکوبی
  • بکاپ لایه‌اپلیکیشن از دیتابیس‌های مدیریت‌شده شامل MinIO,PostgreSQL,MySQL,MongoDB
  • امکان مشاهده و تغییر تنظیمات بکاپ‌گیری
  • بکاپ‌گیری دستی
  • مشاهده تاریخچه اجرای بکاپ‌ها
  • دانلود بکاپ‌ها از طریق فایل‌بروزر اختصاصی

سرویس بکاپ «فعلا» تنها برای اپلیکیشن‌های داخل پلتفرم هم‌روش (شامل کلاسترهای عمومی و اختصاصی) فعال است و امکان اتصال به سرویسهای خارجی (به شکل عمومی و از طریق پنل) وجود ندارد.

تمام بکاپها به کلاستر دیگری انتقال پیدا می‌کنند و در صورت بروز مشکل در کلاستر، از مکان دیگری قابل بازیابی هستند.

فرایند بکاپ‌گیری

سرویس بکاپ از همه‌ی اپ‌های دیسک‌دار دارکوب و دیتابیس‌های مدیریت‌شده‌ای که در اختیار دارید یک بار در شبانه‌روز بکاپ می‌گیرد.

به صورت پیش‌فرض ۲ بکاپ اخیر دیسک‌ها و دیتابیس‌های شما در بکاپ نگهداری می‌شود.

زمان بکاپ‌گیری روزانه به صورت خودکار تعیین می‌شود، در صورت نیاز می‌توانید نرخ بکاپ‌گیری و زمان اجرای آن را با فرمت crontab ویرایش کنید.

مشاهده لیست و وضعیت بکاپ‌ها

پس از ورود به قسمت بکاپ (به عنوان ادمین سازمان) می‌توانید لیست بکاپ‌های خود را مشاهده کنید. همچنین اطلاعات دیگری مانند زمان اجرا، فعال‌ بودن، تعداد نسخه‌های نگهداری شده و وضعیت آخرین بکاپ، قابل مشاهده است.

با کلیک بر روی «مشاهده تاریخچه بکاپ»، تاریخچه اجراهای بکاپ (شامل موفق‌ و ناموفق) نمایش داده می‌شود.

برای بکاپهای دیسکی اخیر (به اندازه‌ی تعداد نگهداری) دکمه‌های «بازیابی بکاپ» ، «ساخت اپ از بکاپ» ، «بازکردن در Filebrowser» فعال هستند.

با استفاده از گزینه‌ی «بازیابی بکاپ» محتوای دیسک فعلی، با محتوای بکاپ مورد نظر جایگزین می‌شود. دقت داشته باشید که در صورت بازیابی، دیتای دیسک فعلی به عقب برمی‌گردد و وابسته به زمان بکاپ، چند ساعت/روز داده از دست می‌رود.

در صورتی که دیسک مورد نظر متعلق به اپ دارکوبی باشد، با استفاده از گزینه‌ی «ساخت اپ از بکاپ» می‌توانید اپی مشابه با اپ فعلی بسازید که دیتای بکاپ روی آن بارگذاری شود. از این مکانیزم می‌توان برای بازیابی دستی دیتای تغییر یافته/حذف شده یا دیباگ اپ با دیتای قدیمی، در حالی که اپ اصلی در حال اجراست استفاده شود.

با کلیک روی «بازکردن در Filebroswer» آدرس پوشه‌ی این بکاپ در Filebrowser (در صورت روشن بودن) در مرورگر باز می‌شود. از این طریق می‌توانید محتوای فایلهای بکاپ را مشاهده و دانلود کنید. در صورتی‌که فایلهای محدودی تغییر کرده‌اند می‌توانید از این روش به جای بازیابی کل بکاپ استفاده کنید.

اجرای بکاپ جدید

در صورت نیاز به اجرای بکاپ در لحظه (مثلا برای اطمینان قبل از تغییر ساختار داده یا کد) می‌توانید از گزینه‌ی «بکاپ جدید» استفاده کنید. با انجام این کار، فرایند بکاپ‌گرفتن جدید آغاز می‌شود. برای اطمینان و قبل از تغییر در ساختار داده، تا زمان اتمام موفقیت‌آمیز بکاپ صبر کنید. توجه کنید که در صورت موفقیت آمیز بودن بکاپ، قدیمی‌ترین بکاپ حذف می‌شود و تنها به اندازه‌ی «تعداد نگهداری بکاپ» نسخه از بکاپ باقی می‌ماند.

تنظیم بکاپهای لایه اپلیکیشن

در قسمت «ساخت بکاپ» می‌توانید از دیتابیسهای خود در لایه اپلیکیشن بکاپ بگیرید. فعلا از دیتابیسهای PostgreSQL,MySQL,MongoDB و واسط‌های سازگار با S3 پشتیبانی می‌شود.