Skip to main content

Jira

Jira چیست؟

جیرا در سال ۲۰۰۲ توسط شرکت اطلسین در استرالیا ارائه شد. این نرم‌افزار ابزاری قدرتمند جهت کنترل و مدیریت پروژه با قابلیت ردیابی مشکلات به وجود آمده و issue tracking است. در ابتدا، Jira با هدف ردیابی مشکلات نرم‌افزار و اپلیکیشن‌ها‌ی موبایل طراحی شده بود. اما به مرور زمان، به پیشرفت‌ها‌ی قابل توجهی دست یافت و امروزه تبدیل به یک ابزار فوق‌العاده برای کنترل و مدیریت پروژه تبدیل شده است. درحال حاضر، کمپانی‌ها‌ی معتبری مانند NASA, PayPal, Facebook, BMW, Audi, Coca-Cola, Nike, Skype, Honda از این ابزار استفاده می‌کنند.

چرا Jira؟

Jira دارای مزایا و برتری‌های قابل توجهی نسبت به دیگر ابزار‌ها‌ی مدیریت پروژه است. در ادامه، به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم. توسط داشبورد انعطاف‌پذیر Jira می‌توان به سادگی وظایف جدید را به پروژه اضافه کرد و باگ‌ها و اشکالات پروژه را دنبال کرد. هم‌چنین، می‌توان داشبورد این نرم‌افزار را با توجه به ساختار پروژه و نیازهای تیم تنظیم کرد. Jira ابزار قدرتمندی برای مدیریت کارها در پروژه‌هایی شامل افرادی با مهارت‌ها‌ی و زمینه‌ها‌ی گوناگون محسوب می‌شود. از طرفی این نرم‌افزار به خوبی از مدل‌ها‌ی توسعه چابک و آبشاری در مدیریت چرخه عمر نرم‌افزار پشتیبانی می‌کند. همچنین، طیف وسیعی از افزونه‌ها‌ برای Jira توسعه‌ داده شده است که کار را برای اعضا و مدیران تیم بسیار آسان می‌کند. Jira یک نرم‌افزار cross-platform بوده و به راحتی می‌توان آن را روی سیستم‌عامل‌ها‌ی مختلف مستقر کرد.

ساخت Jira در کنسول هم‌روش

استفاده از Jira نیازمند خرید license است که در ایران به دلیل مسائل مختلف مانند تحریم‌ها‌ و نوسانات نرخ ارز امکان خرید آن وجود ندارد. در این مطلب، روش استفاده از Jira به صورت رایگان را بررسی می‌کنیم و با نحوه‌ی ساخت آن در کنسول هم‌روش آشنا می‌شویک.

 1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «ساخت اپ آماده»، Jira را انتخاب کنید. در این مرحله، نام و زیردامنه‌ای برای نسخه Jira خود برگزینید.
 1. در صفحه بعد، پس از انتخاب پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از اندکی، نسخه Jira شما مستقر خواهد‌شد. با توجه به سنگین بودن استقرار اولیه، ممکن است این فرایند چند دقیقه طول بکشد.

 2. جهت راه‌اندازی نسخه Jira، به دامنه‌ای که در مرحله نخست برگزیده‌اید مراجعه کنید و تنظیمات عمومی را انتخاب کنید. مقدار Base URL، به طور پیش‌فرض، همان انتخاب پیشین شما خواهد‌بود. لطفا آن را تغییر ندهید.

 3. در صفحه بعد، server id نسخه Jira خود را کپی کنید و در کنسول هم‌روش، وارد صفحه ویرایش اپ شوید. سپس، در قسمت «دریافت کد فعال‌سازی» license key را دریافت کنید. توجه: برای دریافت license key خود اپ جیرا قسمت App key را خالی بگذارید.

 4. سپس، بقیه مراحل راه‌اندازی را طی کنید.

نصب پلاگین‌ در Jira

جیرا پلاگین‌های بسیاری دارد که امکانات آن را بسیار غنی‌تر می‌کنند. این پلاگین‌ها را می‌توانید از قسمت تنظیمات جیرا نصب کنید. دقت داشته باشید که برای دسترسی به تنظیمات، نیاز است دسترسی ادمین داشته باشید.

از نوار بالای صفحه جیرا، منوی تنظیمات را باز کرده و گزینه Manage Apps را بزنید. از منوی کناری، آیتم Find new apps را پیدا کرده و وارد آن شوید. در این قسمت می‌توانید پلاگین دلخواه خود را جستجو و نصب کنید.

پلاگین‌های رایگان با زدن گزینه Install به راحتی قابل نصب هستند. در صورتی که پلاگین مورد نظرتان رایگان نباشد، می‌توانید با زدن تیکت در کنسول دارکوب، لایسنس آن را درخواست کنید.

فعال‌سازی پلاگین‌های نیازمند لایسنس

برای دریافت لایسنس یک پلاگین، ابتدا لازم است آیدی جیرا و کلید شناساگر پلاگین را داشته باشید.

برای به دست آوردن کلید پلاگین، ابتدا نسخه آزمایشی پلاگین را نصب کنید. این کار با زدن گزینه Free Trial در جلوی اسم پلاگین، قابل انجام است.

ممکن است اعلانی نمایش داده شود که باید برای دریافت لایسنس، به سایت MyAtlassian بروید. نیازی به این کار نیست و گزینه Close را بزنید. پس از نصب، از همان قسمت Manage Apps، وارد زیربخش Manage Apps شده و روی نام پلاگین نصب شده، کلیک کنید. اطلاعاتی در مورد پلاگین نمایش داده می‌شود. کلید شناساگر پلاگین ذیل عنوان App Key آمده است. این کلید را ذخیره کنید.

آیدی جیرا، همان سرور آیدی شماست که با آن جیرا را فعال کرده بودید. برای پیدا کردن این آیدی، از منوی تنظیمات وارد قسمت System شده و به زیربخش System Info بروید. آیدی جیرا تحت عنوان Server ID آورده شده است.

به کنسول هم روش مراجعه کنید و وارد صفحه ویرایش اپ شوید، سپس از قسمت دریافت کد فعال سازی با وارد کردن server id و app key مورد نظر خود، لایسنس پلاگین را دریافت کنید. این لایسنس را در قسمت Manage app، در فیلدLicense Key وارد کرده و گزینه Update را بزنید. از این لحظه به بعد، این پلاگین بصورت رایگان در اپ جیرای شما قابل استفاده است.

به‌روز‌رسانی Jira

در صورتی که امکان ساخت نسخه‌ای جدیدتر نسبت به نسخه‌ی Jira کنونی شما در کنسول هم‌روش وجود دارد، می‌توانید با انجام مراحل زیر، Jira خود را به‌روز‌رسانی کنید. لازم است حین فرایند به‌روزرسانی از kubectl استفاده کنید. اگر تا به حال با kubectl کار نکرده‌اید و یا نیاز به کمک دارید، برای اطلاعات بیشتر به این مستند مراجعه کنید. اگر حین انجام این فرایند با ابهام یا مشکلی مواجه شدید، لطفا با پشتیبانی هم‌روش ارتباط برقرار کنید.

 1. یک نسخه‌ی جدید با ورژن مورد نظرتان را بسازید و مطابق با مراحل بالاتر در همین مستند، آن را راه‌اندازی کنید.

 2. مطابق با این مستند، یک بکاپ از نسخه‌ی کنونی خود تهیه کنید.

 3. توسط دستور زیر فایل backup را به ماشین خود منتقل کنید. دقت کنید که این دستور بدون رخ‌ دادن خطا انجام شود.

kubectl cp -n NAMESPACE CURRENT_JIRA_POD_NAME:/var/atlassian/application-data/jira/export/FILE_NAME.zip ./my-jira-backup.zip
 1. با استفاده از دستور زیر، پوشه‌ی attachments را به ماشین خود منتقل کنید.
kubectl cp -n NAMESPACE CURRENT_JIRA_POD_NAME:/var/atlassian/application-data/jira/data/attachments ./my-jira-attachments

دقت کنید که این دستور بدون رخ‌ دادن خطا انجام شود. اگر با خطا مواجه شدید، چند بار این دستور را اجرا کنید.

 1. نسخه‌ی کنونی را با استفاده از دکمه «غیر فعال کردن اپ» خاموش کنید.

 2. با استفاده از دستور زیر پوشه‌ی attachments را به پاد نسخه‌ی جدید منتقل کنید.

kubectl cp -n NAMESPACE ./my-jira-attachments NEW_JIRA_POD_NAME:/var/atlassian/application-data/jira/data/attachments/temp_dir
 1. با استفاده از دستور kubectl exec یا در تب Terminal صفحه‌ی جزئیات اپ، دستورات زیر را در محیط پاد نسخه‌ی جدید اجرا کنید.
cd /var/atlassian/application-data/jira/data/attachments
mv temp_dir/* .
rmdir temp_dir
chown -R jira:jira .
 1. با استفاده از دستور زیر، فایل backup را به پاد نسخه‌ی جدید منتقل کنید.
kubectl cp -n NAMESPACE ./my-jira-backup.zip NEW_JIRA_POD_NAME:/var/atlassian/application-data/jira/import/my-jira-backup.zip
 1. مطابق با این مستند، نسخه‌ی جدید Jira را restore کنید. در این مرحله، اسم فایل مقدار موجود در دستور مرحله‌ی قبل است. (my-jira-backup.zip در مثال بالا)

  برای اطلاع از لایسنس، می‌توانید به آدرس زیر مراجعه کنید. پس از اتمام فرایند restore، اپ به طور خودکار ریست خواهد شد.

https://YOUR_JIRA_DOMAIN/plugins/servlet/applications/versions-licenses
 1. در تب «آدرس دامنه» صفحه‌ی جزئیات اپ، دامنه‌ی نسخه‌ی قدیمی را به مقدار دیگری تغییر دهید و روی دکمه‌ی «ذخیره و دیپلوی» کلیک کنید. اپ قدیمی هم‌چنان غیر‌فعال خواهد بود.

 2. در تب «آدرس دامنه» صفحه‌ی جزئیات اپ، دامنه‌ای که برای نسخه‌ی قدیمی استفاده می‌کردید را برای نسخه‌ی جدید تنظیم کنید و روی دکمه‌ی «ذخیره و دیپلوی» کلیک کنید.

 3. با استفاده از حساب‌ کاربری ادمین وارد نسخه‌ی جدید شوید. پیامی مبنی بر تشخیص یک base url جدید نشان داده خواهد شد. روی لینک موجود در مودال کلیک و این تغییر را ثبت کنید. هم‌چنین، ممکن است پیام‌هایی درباره‌ی اصلاح timezone و اجرای re-indexing نشان داده شوند. بهتر است هر دو را انجام دهید.

 4. نسخه‌ی جدید را بررسی کنید و اگر وضعیت مطلوبی دارد، نسخه‌ی قبل را حذف کنید. در نظر داشته باشید تا زمانی که نسخه‌ی قدیمی غیرفعال باشد، تنها هزینه‌ی دیسک برای آن لحاظ می‌شود.