Skip to main content

Jupyter Notebook

با استفاده از Jupyter Notebook می‌توانید یک محیط عملیاتی تحت وب برای اجرای کد و کار روی داده‌ها داشته باشید. در نسخه‌ی ژوپیتری که ساخته می‌شود به شکل پیشفرض از زبان‌های Python, Julia, R پشتیبانی می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت Jupyter مراجعه کنید.

ساخت Jupyter Notebook در دارکوب

  1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «ساخت اپ آماده»، Jupyter را انتخاب کنید. در این مرحله، نام و زیردامنه‌ای برای نسخه Jupyter خود برگزینید. همچنین در این صفحه می‌توانید نسخه‌ی دلخواه ایمیج ژوپیتر خود را اجرا کنید. برای مشاهده‌ی لیست ایمیج‌های ممکن می‌توانید به صفه‌ی انتخاب ایمیج ژوپیتر مراجعه کنید. به صورت پیشفرض از نسخه‌ی datascience-notebook استفاده می‌شود.

  2. در صفحه بعد، پس از انتخاب پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از اندکی، نسخه Jupyter Notebook شما مستقر خواهد‌شد.

  3. پس از اتمام ساخت اپ، از صفحه‌ی جزئیات اپ Token اتصال به ژوپیتر را مشاهده کنید. با رجوع به آدرس سایتی که در ابتدا تعیین کرده بودید و مقدار این توکن وارد محیط عملیاتی ژوپیتر شوید.

کار با ژوپیتر

بعد از بالا آمدن ژوپیتر، محیطی مانند عکس زیر را مشاهده می‌کنید. بعد از انتخاب زبان برنامه‌نویسی می‌توانید از امکانات آن استفاده کنید.

در صورت نیاز به ذخیره سازی فایل یا داده در این اپ،‌ می‌توانید از پوشه‌ی /home/jovyan/ به عنوان مسیر دیسک‌دار استفاده کنید.