Skip to main content

Metabase

متابیس ابزار هوش تجاری است که با استفاده از رابط کاربری آن و بدون نیاز به داشتن دانش دیتابیس می‌توان به پایگاه‌داده‌های مختلف وصل شد و به تحلیل داده‌های پایگاه‌داده بدون نوشتن دستورات SQL پرداخت. متابیس امکان رسم نمودار های مختلفی از جمله جدول، نمودار خطی (Bar Chart) ، هیستوگرام، نمودار آبشاری (Waterfall charts) را دارد تا انجام تحلیل‌ داده را با کمک این نمودار‌ها برای هر کسی مقدور کند.

می‌توانید پرسش‌های خود را ذخیره کنید تا بعدا دوباره از آن‌ها استفاده کنید یا می‌توانيد آن‌ها را در یک گروه قرار دهید تا در یک داشبورد آن‌ها را داشته باشید. علاوه بر آن متابیس امکان اشتراک این پرسش‌ها را بین هم‌تیمی‌ها می‌دهد. هم‌چنین اگر قصد دارید به سوالات پیچیده‌تری از روی داده‌ها پاسخ دهید، می‌توانید از SQL و ویرایشگر متنی متابیس استفاده کنید. در کنار این ویژگی‌ها امکان این وجود دارد که alert تعیین کنید و در زمان لازم به افراد مناسب هشدار ارسال شود. متابیس قابلیت اتصال به دیتابیس‌های فراوانی از جمله MongoDB, PostgreSQL, MySQL و بسیاری از دیتابیس های دیگر را دارد.

ساخت متابیس در دارکوب

برای این کار در صفحه‌ی اول دارکوب در بخش «اپ‌های آماده» روی Metabase کلیک کنید. در این صفحه نام اپ و زیردامنه دلخواد خود را انتخاب کنید.

سپس دکمه‌ی «انتخاب پلن» را بزنید. در صفحه‌ی بعد دیتاسنتر، namespace و پلن مورد نظر را انتخاب کنید.

در نهایت «ساخت اپ» را بزنید تا متابیس شما شروع به ساخته شدن کند. بعد از چند لحظه به دامنه‌ای که انتخاب کرده بودید بروید و از متابیس استفاده کنید.

افزودن پلاگین به متابیس

برای افزودن پلاگین‌های موجود و متداول به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. کافیست وارد ترمینال اپ شوید و پلاگین مربوطه را دانلود کنید و در پوشه plugins قرار دهید. سپس ذخیره تغییرات را بزنید تا پلاگین نصب شود.