Skip to main content

MongoDB

مونگو دیبی از سال‌ها پیش در میان محبوب‌ترین پایگاه‌های داده NoSQL بوده و در پروژه‌های کوچک و بزرگ با استقبال زیادی مواجه شده‌است. MongoDB، بر خلاف پایگاه‌های داده رابطه‌ای، مفهوم «جدول» را با مفاهیم collection و document جایگزین می‌کند. واحد پایه‌ای داده در MongoDB یک key value بوده و مجموعه‌ای از آن‌ها در قالب یک document و با فورمت BSON (که شباهت زیادی با JSON دارد) نگه‌داری می‌شود. برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های MongoDB می‌توانید به مستندات آن مراجعه کنید.

ساخت MongoDB در کنسول هم‌روش

  1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «دیتابیس‌ها»، MongoDB را انتخاب کنید. در این مرحله، نامی برای نسخه MongoDB خود برگزینید. هم‌چنین، می‌توانید امکان «دسترسی از طریق اینترنت» را فعال کنید. این گزینه بعدا نیز قابل تغییر خواهد‌بود. در صورت غیر فعال بودن این گزینه، دسترسی به MongoDB تنها از داخل کلاستر هم‌روش و یا از طریق تب «ترمینال» در صفحه جزئیات اپ امکان‌پذیر خواهد‌بود.
  1. در صفحه بعد، پس از انتخاب کلاستر، namespace و پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از حدود یک دقیقه، نسخه MongoDB شما مستقر و قابل‌ استفاده خواهد‌شد.

اطلاعات عمومی

اکنون در لیست اپ‌ها، یک نسخه از MongoDB با نامی که برگزیده‌اید وجود دارد و با کلیک بر روی آن، به صفحه جزئیات اپ منتقل خواهید‌شد. در تب «اطلاعات عمومی»، آدرس‌های داخلی و خارجی و رمز عبور کاربر root را خواهید یافت. هم‌چنین، می‌توانید مصرف منابع، لاگ‌ها و تاریخچه تغییرات را در تب‌هایی با همین نام‌ها مشاهده کنید و در صورت نیاز، در تب‌های «مدیریت منابع» و «کنترل‌دسترسی»، منابع تخصیص‌یافته و سطح دسترسی به آن میان اعضای سازمان را تغییر دهید.

اتصال به MongoDB CLI

در صورتی که «دسترسی از طریق اینترنت» فعال باشد، در تب «اطلاعات عمومی»، یک دستور آماده مانند زیر وجود خواهد داشت که با آن می‌توانید به راحتی از هر محیطی به MongoDB متصل شوید.

mongosh --host SUB_DOMAIN.hsvc.ir --port PORT -u root -p

هم‌چنین، می‌توانید در صفحه جزئیات اپ با استفاده از یک shell از container با MongoDB ارتباط بگیرید. پس از ورود به تب «ترمینال»، می‌توانید با دستور زیر به CLI متصل شوید. این قابلیت صرف نظر از وضعیت «دسترسی از طریق اینترنت» در دسترس است. در نظر داشته‌باشید که اطلاعات پایگاه داده در مسیر /data ذخیره و persist می‌شود. توصیه می‌کنیم در استفاده از تب «ترمینال» به ویژه درباره محتویات این مسیر دقت لازم را داشته‌باشید.

mongosh -u root -p

تنظیمات MongoDB

با مراجعه به تب config در صفحه جزئیات اپ، می‌توانید محتوای فایل‌ /etc/mongo/mongodb.conf را ویرایش دهید. پس از ثبت تغییرات، سرویس MongoDB ریست و تنظیمات جدید اعمال خواهند شد.