Skip to main content

SQL Server

MsSQL یا Microsoft SQL Server یک سیستم مدیریت دیتابیس relational است که توسط مایکروسافت توسعه داده شده است و همانند سایر RDBMS‌ها، این کار را بر روی بستر SQL انجام می‌دهد. MsSQL یا SQL Server بیش از ۲۰ سال تنها بر روی محیط ویندوز قابل استفاده بود. تا اینکه در سال 2016، مایکروسافت این محصول را نیز بر روی لینوکس ارائه کرد.

قلب تپنده MsSQL، بخش SQL Server Database Engine است که وظیفه کنترل فضای ذخیره دیتا، پردازش و امنیت را برعهده دارد که شامل relational engine می‌شود. از وظایف relational engine می‌توان به پردازش دستورات و کوئری‌ها اشاره کرد. بخش دیگری تحت عنوان storage engine وجود دارد و همانطور که انتظار می‌رود، وظیفه مدیریت فایل‌های دیتابیس، جداول، page‌ها، ایندکس‌ها، بافر‌ها و transactionها را برعهده دارد. stored procedureها، triggerها، viewها و سایر objectهای دیتابیس، توسط Database Engine ایجاد و اجرا می‌شوند. از مزایای MsSQL می‌توان به امنیت دیتا، راه‌اندازی آسان و مکانیسم ریکاوری و restore عالی، اشاره کرد.

ساخت MsSQL در کنسول هم‌روش

  1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «دیتابیس‌ها»، MsSQL را انتخاب کنید. در این مرحله، نامی برای نسخه MsSQL خود برگزینید. هم‌چنین، می‌توانید امکان «دسترسی از طریق اینترنت» را فعال کنید. این گزینه بعدا نیز قابل تغییر خواهد‌بود. در صورت غیر فعال بودن این گزینه، دسترسی به MsSQL تنها از داخل کلاستر هم‌روش و یا از طریق تب «ترمینال» در صفحه جزئیات اپ امکان‌پذیر خواهد‌بود.

  2. در صفحه بعد، پس از انتخاب کلاستر، namespace و پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از حدود یک دقیقه، MsSQL شما مستقر و قابل‌ استفاده خواهد‌شد.

اطلاعات عمومی

اکنون در لیست اپ‌ها، یک نسخه از MsSQL با نامی که برگزیده‌اید وجود دارد و با کلیک بر روی آن، به صفحه جزئیات اپ منتقل خواهید‌شد. در تب «اطلاعات عمومی»، آدرس‌های داخلی و خارجی و رمز عبور کاربر sa را خواهید یافت. هم‌چنین، می‌توانید مصرف منابع، لاگ‌ها و تاریخچه تغییرات را در تب‌هایی با همین نام‌ها مشاهده کنید و در صورت نیاز، در تب‌های «مدیریت منابع» و «کنترل‌دسترسی»، منابع تخصیص‌یافته و سطح دسترسی به آن میان اعضای سازمان را تغییر دهید.

اتصال به MsSQL

اتصال از طریق SQL Server Management Studio

در صورتی که «دسترسی از طریق اینترنت» فعال باشد، در تب «اطلاعات عمومی»، از اطلاعات موجود برای اتصال در فرم زیر استفاده کنید.

اتصال از طریق sqlcmd

همچنین می‌توانید برای اتصال به MsSQL خود، از sqlcmd همانند مثال زیر استفاده کنید.

/opt/mssql-tools/bin/sqlcmd -S localhost -U sa -P your_password

برای اجرای یک کوئری نیز می‌توانید از مثال زیر بهره ببرید.

/opt/mssql-tools/bin/sqlcmd -S localhost -U sa -Q "SELECT @@VERSION" -P your_password