Skip to main content

PostgreSQL

پستگره‌اس‌کیو‌ال یکی از محبوب‌ترین و پیشرفته‌ترین دیتابیس‌های رابطه‌ای متن‌باز است که هم از SQL هم از JSON پشتیبانی می‌کند. بیش از بیست سال است که یک جامعه‌ی بزرگ از افراد و شرکت‌ها در افزایش یک‌پارچگی، ثبات و صحت عملکرد این سیستم مدیریت دیتابیس مشارکت کرده‌اند. از PostgreSQL به عنوان دیتابیس اصلی بسیاری از پروژه‌‌های وب، موبایل، آنالتیکس و جغرافیایی استفاده می‌شود. این دیتابیس سابقه‌ی چشم‌گیری در پشتیبانی از data typeهای پیچیده مانند آنچه نمونه‌های enterprise مثل Oracle و SQL Server ارائه می‌کنند دارد. برای آشنایی بیشتر با این دیتابیس و امکانات آن می‌توانید به مستندات رسمی مراجعه کنید.

ساخت PostgreSQL در کنسول هم‌روش

  1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «دیتابیس‌ها»، PostgreSQL را انتخاب کنید. در این مرحله، نامی برای نسخه PostgreSQL خود برگزینید. هم‌چنین، می‌توانید امکان «دسترسی از طریق اینترنت» را فعال کنید. این گزینه بعدا نیز قابل تغییر خواهد‌بود. در صورت غیر فعال بودن این گزینه، دسترسی به PostgreSQL تنها از داخل کلاستر هم‌روش و یا از طریق تب «ترمینال» در صفحه‌ی جزئیات اپ امکان‌پذیر خواهد‌بود.
  1. در صفحه بعد، پس از انتخاب منطقه، فضای نامی و پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از حدود یک دقیقه، نسخه PostgreSQL شما مستقر و قابل‌ استفاده خواهد‌شد.

اطلاعات عمومی

اکنون در لیست اپ‌ها، یک نسخه از PostgreSQL با نامی که برگزیده‌اید وجود دارد و با کلیک بر روی آن، به صفحه‌ی جزئیات اپ منتقل خواهید‌شد. در تب «اطلاعات عمومی»، آدرس‌های داخلی و خارجی و رمز عبور کاربر postgres را خواهید یافت. هم‌چنین، می‌توانید مصرف منابع، لاگ‌ها و تاریخچه تغییرات را در تب‌هایی با همین نام‌ها مشاهده کنید و در صورت نیاز، در تب‌های «پلن منابع» و «کنترل‌دسترسی»، منابع تخصیص‌یافته و سطح دسترسی به آن میان اعضای سازمان را تغییر دهید.

اتصال به PostgreSQL CLI

در صورتی که «دسترسی از طریق اینترنت» فعال باشد، در تب «اطلاعات عمومی»، یک دستور آماده مانند زیر وجود خواهد داشت که با آن می‌توانید از هر محیطی به PostgreSQL متصل شوید.

psql -U postgres -h SUB_DOMAIN.hsvc.ir -p PORT

هم‌چنین، می‌توانید در صفحه‌ی جزئیات اپ با استفاده از یک shell از container با PostgreSQL ارتباط بگیرید. پس از ورود به تب «ترمینال»، می‌توانید با دستور زیر به CLI متصل شوید. این قابلیت صرف نظر از وضعیت «دسترسی از طریق اینترنت» در دسترس است.

psql -U postgres

در نظر داشته‌باشید که اطلاعات پایگاه داده در مسیر /var/lib/postgresql/data ذخیره و persist می‌شود. توصیه می‌کنیم در استفاده از تب «ترمینال» به ویژه درباره محتویات این مسیر دقت لازم را داشته‌باشید.

تنظیمات PostgreSQL

با مراجعه به تب config در صفحه‌ی جزئیات اپ، می‌توانید محتوای فایل‌ /etc/postgresql/postgresql.conf را ویرایش دهید. این فایل در ابتدا محتوایی ندارد و تنظیمات وارد شده در آن مقادیر پیش‌فرض را تغییر خواهند داد. پس از ثبت تغییرات، سرویس PostgreSQL ریست و تنظیمات جدید اعمال خواهند شد.