Skip to main content

Redis

ساخت Redis در کنسول هم‌روش

  1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «دیتابیس‌ها»، Redis را انتخاب کنید. در این مرحله، نامی برای نسخه Redis خود برگزینید و نسخه Image را برای دیتابیس انتخاب کنید. هم‌چنین، می‌توانید امکان «دسترسی از طریق اینترنت» را فعال کنید. این گزینه بعدا نیز قابل تغییر خواهد‌بود.در صورت غیر فعال بودن این گزینه، دسترسی به Redis تنها از داخل کلاستر هم‌روش و یا از طریق تب «ترمینال» در صفحه جزئیات اپ امکان‌پذیر خواهد‌بود.
  1. در صفحه بعد، پس از انتخاب کلاستر، namespace و پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از حدود یک دقیقه، نسخه Redis شما مستقر و قابل‌ استفاده خواهد‌شد.

اگر می‌خواهید داده‌های ردیس با هر بار ریستارت اپ پاک نشوند، کافی است در پلن منابع خود دیسک اضافه کنید. دایرکتوری ردیس به طور خودکار تنظیم خواهد شد. همچنین توجه داشته باشید که تنها در صورت داشتن دیسک می‌توانید از حالت appendonly استفاده کنید

جزئیات اپ

اکنون در لیست اپ‌ها، یک نسخه از Redis با نامی که برگزیده‌اید وجود دارد و با کلیک بر روی آن، به صفحه جزئیات اپ منتقل خواهید‌شد. در تب «اطلاعات عمومی»، آدرس‌های داخلی و خارجی و رمز عبور را خواهید یافت. هم‌چنین، می‌توانید مصرف منابع و لاگ‌ها را در تب‌هایی با همین نام‌ها مشاهده کنید و در صورت نیاز، در تب‌های «مدیریت منابع» و «کنترل‌دسترسی»، منابع تخصیص‌یافته و سطح دسترسی به آن میان اعضای سازمان را تغییر دهید.

اتصال به Redis CLI

در صورتی که «دسترسی از طریق اینترنت» فعال باشد، می‌توانید با دستور زیر به راحتی از هر محیطی به Redis متصل شوید. زیردامنه، پورت و رمز عبور در تب «اطلاعات عمومی» قابل مشاهده است.

redis-cli -u redis://SUB_DOMAIN.hsvc.ir:PORT --askpass

توجه کنید که برای این کار باید redis-cli را روی سیستم خود نصب کنید برای نصب آن می‌توانید از طریق زیر اقدام کنید.

for mac:
brew install redis
for linux:
sudo snap install redis
for windows:
first install or enable WSL2 on your windows terminal
then running following commands:
curl -fsSL https://packages.redis.io/gpg | sudo gpg --dearmor -o /usr/share/keyrings/redis-archive-keyring.gpg
echo "deb [signed-by=/usr/share/keyrings/redis-archive-keyring.gpg] https://packages.redis.io/deb $(lsb_release -cs) main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/redis.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install redis

هم‌چنین، می‌توانید در صفحه جزئیات اپ با استفاده از یک shell از container با Redis ارتباط بگیرید. پس از ورود به تب «ترمینال»، می‌توانید با دستور زیر به CLI متصل شوید. این قابلیت صرف نظر از وضعیت «دسترسی از طریق اینترنت» در دسترس است. توصیه می‌کنیم در استفاده از تب «ترمینال» به ویژه درباره محتویات این مسیر دقت لازم را داشته‌باشید.

redis-cli -a PASSWORD

تنظیمات Config redis

هنگامی که دیتابیس ردیس خود را ساختید می‌توانند در با کلیک روی اپ خود و در قسمت config موارد دلخواه خود را وارد کنید. با این کار عملا کانفیگ دیفالت مربوط به ردیس را بازنویسی می‌کنید. برای آگاهی از همه موارد قایل تنظیم و جزئیات می‌توانید به فایل کانفیگ با توضیحاتی که در سایت redis قرار دارد را مراجعه کنید.

redis sample config

شما می توانید موارد دلخواهی از جمله پورت همچنین ip هایی که دیتابیس بتواند به آن‌ها گوش دهد و ... را تنظیم کنید. برای آگاهی بیشتر از این موارد حتما به کانفیگ نمونه مراجعه کنید.

افزونه redis insight

برای سادگی کار با دیتابیس‌های redis یک افزونه برای شما قرار داده شده است که می توانید از آن استفاده کنید. افزونه redis insight در واقع یک GUI برای ردیس است که کار کردن را برای شما آسان می‌کند. برای آگاهی از آن و مشاهده نحوه فعال سازی و استفاده می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

redis_insight plugin