Skip to main content

تنظیمات پلن و کلاستر

انتخاب پلن

در این‌جا می‌توانید پلن RAM و CPU مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در صورتی که نیاز به منابع دلخواه دارید، از فیلدهای داده شده برای وارد کردن منابع دلخواه خود استفاده کنید.

RAM

میزان حافظه رم تخصیص داده شده برای اپ (MB)

CPU

میزان CPU تخصیص داده شده برای اپ بر حسب Mili Core. یعنی برای تخصیص 1Core CPU باید عدد 1000 را وارد نمایید.

Replicas

در دارکوب شما می‌توانید چند نمونه یکسان از برنامه‌ی خود را به صورت هم‌زمان در حال اجرا داشته باشید. مزیت این امکان ایجاد سرویس پایدارتر در صورت وجود Load بالا روی سرویس است. در این قسمت می‌توانید این مقدار را کنترل کنید. همچنین می‌توانید برای خاموش کردن اپ خود جهت صرفه‌جویی در هزینه و یا دلایل دیگر، مقدار رپلیکا را برابر صفر قرار دهید.


نحوه محاسبه هزینه

دریافت هزینه‌ی منابع در دارکوب به شکل پرداخت به میزانِ مصرف (Pay as you go) است. تا زمانی که اپ شما پس از ساخت روشن باشد، در هر ساعت به میزانی که منابع انتخاب کردید مبلغی از حساب کاربریتان کسر خواهد شد.

دیسک

در صورتی که می‌خواهید دیتایی در اپ شما به شکل persistent باقی بماند در این قسمت می‌توانید برای آن دیسک ایجاد کنید.

برای اضافه کردن دیسک به اپ ابتدا روی دکمه‌ی افزودن دیسک کلیک و سپس حجم مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب حجم دیسک باید پارتیشن‌های مورد نظر را هم بسازید و تعیین کنید هر کدام در چه مسیری mount شوند.

نکات قابل توجه هنگام ساخت دیسک
  1. تا زمانی که روی دگمه «ذخیره و دیپلوی» کلیک نکنید، دیسک برای شما ساخته نخواهد شد.
  2. امکان mount کردت پارتیشن در پوشه root (/) وجود ندارد.
  3. امکان ساخت دیسک برای اپ‌های با رپلیکای بزرگتر از ۱ وجود ندارد.
  4. با اضافه کردن دیسک به اپ، امکان «بروزرسانی اپ بدون داون تایم» از بین می‌رود. دارکوب برای جلوگیری از تداخل احتمالی ناشی از خواندن و نوشتن دیتا توسط نسخه‌های مختلف اپ، ابتدا نسخه قبلی اپ شما را خاموش می‌کند، سپس نسخه جدید را اجرا می‌کند. هر چند که این فرایند تنها چند ثانیه به طول می‌انجامد، اما در این بازه اپ شما از دسترس خارج خواهد شد.
  5. امکان کاهش حجم دیسک ساخته شده وجود ندارد و صرفا می‌توانید حجم دیسک را افزایش دهید و یا دیسک را حذف کرده، از نو دیسک دیگری با حجم کمتر بسازید.
دریافت هزینه دیسک در حالت خاموش بودنِ اپ

در صورتی که اپ شما دارای دیسک باشد، بدون توجه به خاموش یا روشن بودن اپ‌تان، هزینه‌ی فضای تخصیص داده شده از شما دریافت خواهد شد.

منطقه (CLuster)

شما می‌توانید با توجه به نیاز خودتان اپ را در یکی از دیتاسنتر‌های موجود در کشور‌های مختلف نصب کنید. همچنین با استفاده از سرویس رصد وضعیت اینترنت هم‌روش وضعیت ارتباط بین دیتاسنتر‌های مختلف را بررسی نمایید.

هزینه‌ی کلاستر

هزینه‌ی نهایی اپ شما با تغییر منطقه (Cluster) ممکن است تغییر کند.

فضای نامی (Namespace)

هر کاربر تعدادی فضای نامی یا namespace در اختیار دارد که توسط آن می‌تواند پروژه‌ها و نسخه‌های مختلف یک اپ (staging, production و …) را دسته‌بندی نماید.

استفاده از فضای‌ نامی قابلیت‌های متعددی برای شما فراهم می‌کند که یکی از آن‌ها امکان ایزوله کردن پروژه‌ها و اپ‌های مختلف از یکدیگر است. در حال حاضر پس از ثبت نام در کنسول، یک فضای نامی برای شما ایجاد می‌شود. در صورت نیاز به فضاهای نام بیشتر می‌توانید با زدن دکمه‌ی ساخت namespace این کار را انجام دهید.

اطلاعات بیشتر در مورد Namepsaceها را می‌توانید از مستند ساخت و مدیریت Namespace مطالعه کنید.

تنظیمات نهایی

در نهایت می‌توانید جمع هزینه‌ها، میزان منابع و مشخصات پروژه‌ی خود را از انتهای صفحه مشاهده نموده و در صورت تایید، روی دگمه‌ی ذخیره و دیپلوی کلیک کنید.


با کلیک روی این دگمه، پس از چند ثانیه اپ شما با موفقیت ساخته شده و شروع به بیلد شدن می‌کند. پس از این مرحله، می‌توانید از امکانات دارکوب برای مدیریت اپ خود استفاده کنید. مستندات این امکانات در بخش مدیریت اپ وجود دارند.