Skip to main content

ClickHouse

مقدمه

در این آموزش نحوه‌ی ساخت دیتابیس ClickHouse (بدون clustering) را در دارکوب بررسی می‌کنیم. کلیک‌هاوس یک دیتابیس column oriented کارا هست که امکان ساخت گزارش‌های تحلیلی را به صورت آنی با استفاده از SQL می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر به سایت Clickhouse مراجعه کنید.

ساخت دیتابیس

برای ساخت ClickHouse به شکل single instance ابتدا در بخش ساخت اپ گزینه‌ی "داکر ایمیج" را انتخاب کنید. سپس yandex/clickhouse-server را به عنوان ایمیج وارد کنید و نسخه‌ی دلخواه دیتابیس مثلا 21 را به عنوان تگ وارد کنید. می‌توانید نسخه‌های ممکن را با مراجعه به صفحه‌ی کلیک‌هاوس در داکرهاب مشاهده کنید.

در قسمت بعد باید نام دلخواه اپ خود را وارد کنید و در قسمت پورت‌ها، مقادیر زیر را تنظیم کنید.

http : 8123
native : 9000
mysql : 9004

برای تنظیم نام کاربری و کلمه‌عبور می‌توانید متغیرهای محیطی زیر را تنظیم کنید:

CLICKHOUSE_DB=my_database
CLICKHOUSE_USER=username
CLICKHOUSE_PASSWORD=password

در مرحله‌ی بعد باید منابع دیتابیس را انتخاب کنید. از مقدار منابع کم برای ابتدای کار شروع کنید. در صورت نیاز در آینده می‌توانید آن را افزایش دهید. همچنین باید یک دیسک برای پوشه‌ی /var/lib/clickhouse با اندازه دلخواه اضافه کنید.

با زدن دکمه‌ی «ساخت اپ» دیتابیس شما ساخته و پس از چند ثانیه اجرا می‌شود. برای تست اتصال می‌توانید از طریق ترمینال دستور ‍‍clickhouse-client را اجرا کنید.

اتصال به دیتابیس

برای اتصال به این دیتابیس در داخل کلاستر می‌توانید از نام اپ و پورت استفاده کنید مثلا new-clickhouse:9000. در صورتی‌ که می‌خواهید از خارج کلاستر به کلیک‌هاوس متصل شوید، می‌توانید از تب پورت‌ها امکان «آی‌پی خارجی» را فعال کنید (در این صورت حتما از لحاظ امنیتی مطمئن شوید که Authentication دیتابیس فعال هست) یا از طریق kubectl port-forward به آن متصل شوید.

در صورت نیاز به ارائه‌ی دیتابیس ClickHouse کلاستر شده و managed، از طریق پشتیبانی با ما تماس بگیرید.