Skip to main content

ClickHouse

مقدمه

در این آموزش نحوه‌ی ساخت دیتابیس ClickHouse (بدون clustering ) را در دارکوب بررسی می‌کنیم. کلیک‌هاوس یک دیتابیس column oriented کارا هست که امکان ساخت گزارش‌های تحلیلی را به صورت آنی با استفاده از SQL می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر به سایت Clickhouse مراجعه کنید.

ساخت دیتابیس

برای ساخت ClickHouse به شکل single instance ابتدا در بخش ساخت اپ گزینه‌ی «داکر ایمیج» را انتخاب کنید. سپس clickhouse/clickhouse-server را به عنوان ایمیج وارد کنید و نسخه‌ی دلخواه دیتابیس مثلا 22.9.7 را به عنوان تگ وارد کنید. می‌توانید نسخه‌های موجود را با مراجعه به صفحه‌ی کلیک‌هاوس در داکرهاب مشاهده کنید.

در قسمت بعد باید نام دلخواه اپ خود را وارد کنید و در قسمت «پورت‌ها»، مقادیر زیر را تنظیم کنید.

http : 8123
native : 9000

برای تنظیم نام کاربری و کلمه‌عبور می‌توانید متغیرهای محیطی زیر را تنظیم کنید:

CLICKHOUSE_DB=my_database
CLICKHOUSE_USER=username
CLICKHOUSE_PASSWORD=password

در مرحله‌ی بعد باید منابع دیتابیس را انتخاب کنید. برای شروع می‌توانید از 1 GB RAM و 500 millicore CPU استفاده کنید تا دیتابیس به شکل مناسب بالا بیاید. در صورت نیاز در آینده می‌توانید آن را افزایش دهید. هم‌چنین باید یک دیسک با اندازه‌ی دلخواه اضافه کنید و برای دو مسیر زیر پارتیشن بسازید:

/var/lib/clickhouse
/val/log/clickhouse-server

با زدن دکمه‌ی «ساخت اپ» دیتابیس شما ساخته و پس از چند ثانیه اجرا می‌شود. برای امتحان این که دیتابیس به درستی بالا آمده است می‌توانید در تب «ترمینال» دستور

clickhouse-client -u username -d my_database

را وارد کنید تا به شل دیتابیس وارد شوید.

اتصال به دیتابیس

برای اتصال به این دیتابیس در داخل کلاستر می‌توانید از نام اپ و پورت استفاده کنید مثلا new-clickhouse:9000. در صورتی‌ که می‌خواهید از خارج کلاستر به کلیک‌هاوس متصل شوید، می‌توانید از تب پورت‌ها گزینه‌ی «آی‌پی خارجی» را فعال کنید (در این صورت حتما از لحاظ امنیتی مطمئن شوید که Authentication دیتابیس فعال هست) یا از طریق kubectl port-forward به آن متصل شوید.

در صورت نیاز به ارائه‌ی دیتابیس ClickHouse کلاستر شده و managed، از طریق پشتیبانی با ما تماس بگیرید.