Skip to main content

NocoDB

در این آموزش نحوه‌ی راه‌اندازی NocoDB را در دارکوب بررسی می‌کنیم. نرم‌افزار NocoDB معادل متن‌بازی برای Airtable هست که در آن به سادگی می‌توان از روی دیتابیس‌های مختلف، واسط گرافیکی مناسبی برای نمایش و ویرایش داده‌ها ساخت. همچنین با داشتن افزونه‌های متعدد، امکان انجام انواع automation را به سادگی فراهم آورده است. برای آشنایی بیشتر با این نرم‌افزار به سایت NocoDB و ریپوی گیتهاب NocoDB مراجعه کنید.

ساخت

برای ساخت NocoDB ابتدا در بخش ساخت اپ گزینه‌ی "داکر ایمیج" را انتخاب کنید. سپس nocodb/nocodb را به عنوان ایمیج وارد کنید و نسخه‌ی دلخواه مثلا 0.81.1 را به عنوان تگ وارد کنید. می‌توانید نسخه‌های ممکن را با مراجعه به صفحه‌ی نوکو-دی‌بی در داکرهاب مشاهده کنید.

در مرحله بعد نام دلخواه اپ خود را وارد کنید و مقدار ۸۰۸۰ را برای پورت سرویس وارد کنید. سپس در تب آدرس دامنه، مقداری دلخواه را برای اتصال زیردامنه‌ی darkube.app تنظیم کنید یا آدرس دلخواه زیردامنه‌ی خود را اضافه کنید.

برای مشاهده لیست متغیرهای محیطی ممکن به قسمت متغیرهای محیطی در ریپوی گیتهاب NocoDB مراجعه کنید. متغیرهای محیطی مهم‌تر شامل موارد زیر هستند:

NC_BACKEND_URL
NC_DB
NC_AUTH_JWT_SECRET

در صورتی ‌که NC_DB را وارد نکنید، نرم‌افزار از دیتابیس SQLite محلی برای نگهداری اطلاعات استفاده می‌کند.

در مرحله‌ی بعد باید منابع را انتخاب کنید. همچنین یک دیسک برای پوشه‌ی /usr/app/data/ با اندازه دلخواه اضافه کنید.

با زدن دکمه‌ی «ساخت اپ» NocoDB ساخته و پس از چند ثانیه اجرا می‌شود.

اتصال

پس از بالا آمدن اپ، می‌توانید از طریق دامنه‌ای که قبلتر برایش تنظیم کرده‌اید، به NocoDB متصل شوید.

برای بار اول باید ایمیل و پسورد مربوط به ادمین را وارد کنید.

برای یادگیری نحوه‌ی کار با NocoDB می‌توانید به صفحه مستندات NocoDB و صفحه دموهای NocoDB مراجعه کنید.