Skip to main content

Typesense

در این آموزش نحوه‌ی ساخت و راه‌اندازی Typesense را در دارکوب بررسی می‌کنیم. نرم‌افزار Typesense یک سرویس جستجوی متن پیشرفته است که به عنوان جایگزین Algolia می‌توان از آن استفاده کرد. برای آشنایی بیشتر با این نرم‌افزار به سایت Typesense مراجعه کنید.

ساخت

برای ساخت Typesense ابتدا در بخش ساخت اپ گزینه‌ی "داکر ایمیج" را انتخاب کنید. سپس typesense/typesense را به عنوان ایمیج وارد کنید و نسخه‌ی دلخواه مثلا 0.21.0 را به عنوان تگ وارد کنید. می‌توانید نسخه‌های ممکن را با مراجعه به صفحه‌ی تایپ‌سنس در داکرهاب مشاهده کنید.

در قسمت بعد نام دلخواه اپ خود را وارد کنید و مقدار ۸۱۰۸ را برای پورت سرویس وارد کنید. بعد در قسمت دستور اجرائی و ورودی‌ها مقادیر مناسب را مشابه زیر وارد کنید:

command: /bin/sh -c
args: /opt/typesense-server --data-dir /data --api-key=Dr6HdbX94HZiLh --enable-cors

در دستور بالا برای --api-key مقداری دلخواه و رندم بگذارید که بعدتر در اتصال به Typesense از آن استفاده خواهد شد. سپس در تب آدرس دامنه، مقداری دلخواه را برای اتصال زیردامنه‌ی darkube.app تنظیم کنید یا آدرس دلخواه زیردامنه‌ی خود را اضافه کنید.

در مرحله‌ی بعد باید منابع را انتخاب کنید. همچنین یک دیسک برای پوشه‌ی /data با اندازه دلخواه اضافه کنید. دیتای مربوط به متنها و ایندکسها در این پوشه ذخیره می‌شوند.

با زدن دکمه‌ی «ساخت اپ» تایپ‌سنس ساخته و پس از چند ثانیه اجرا می‌شود.

اتصال

برای تست اتصال و درستی عملکرد می‌توانید دستور زیر را اجرا کنید:

curl --location --request GET 'typesense.mysite.com/collections' \
--header 'X-TYPESENSE-API-KEY: Dr6HdbX94HZiLh'

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه‌ی اتصال و کار با تایپ‌سنس به صفحه گیتهاب Typesense مراجعه کنید.