Skip to main content

ArangoDB

در این آموزش نحوه‌ی راه‌اندازی ArangoDB را در دارکوب بررسی می‌کنیم. پایگاه‌داده‌ی ArangoDB از چندین مدل ذخیره‌سازی و پرس‌وجوی داده‌ها، شامل گراف و سند (Document) پشتیبانی می‌کند و از این لحاظ برای گستره‌ی بزرگتری از کاربردها مناسب است.

برای آشنایی بیشتر با این نرم‌افزار به سایت ArangoDB و ریپوی گیتهاب ArangoDB مراجعه کنید.

ساخت

برای ساخت ArangoDB (به شکل single instance) ابتدا در بخش ساخت اپ گزینه‌ی "داکر ایمیج" را انتخاب کنید. سپس arangodb/arangodb را به عنوان ایمیج وارد کنید و نسخه‌ی دلخواه مثلا 3.8.5 را به عنوان تگ وارد کنید. می‌توانید نسخه‌های ممکن را با مراجعه به صفحه‌ی آرانگو-دی‌بی در داکرهاب مشاهده کنید.

در مرحله بعد نام دلخواه اپ خود را وارد کنید و مقدار 8529 را به عنوان پورت سرویس وارد کنید. در تب Environment Variables یک متغیر جدید با نام ARANGO_ROOT_PASSWORD با مقداری مناسب بسازید. در صورت نیاز به دسترسی از بیرون کلاستر، در تب «آدرس دامنه»، دامنه‌ای دلخواه برای اپ اضافه کنید. مثلا arangodb.darkube.app

در مرحله‌ی بعد باید منابع اپ را انتخاب کنید. همچنین یک دیسک با دو پارتیشن برای پوشه‌های /var/lib/arangodb3 و /var/lib/arangodb3-apps با اندازه دلخواه اضافه کنید. سپس با زدن دکمه‌ی «ساخت اپ» ArangoDB ساخته و پس از چند ثانیه اجرا می‌شود.

روش مشابه برای ساخت، استفاده از روش «ساخت با داکرکامپوز» با محتوای زیر است:

version: "3.7"
services:
arangodb:
image: arangodb:3.8.5
environment:
ARANGO_ROOT_PASSWORD: PASSWORD
ports:
- 8529:8529
volumes:
- /tmp/arangodb3:/var/lib/arangodb3
- /tmp/arangodb3-apps:/var/lib/arangodb3-apps

اتصال

برای اتصال به اپ ساخته‌ شده از همان کلاستر و نیم‌اسپیس، می‌توانید از اسم اپ و پورت سرویس استفاده کنید.

arangodb:8529

در صورتی‌ که می‌خواهید از خارج کلاستر به اپ جدید وصل شوید، می‌توانید از همان دامنه‌ای که بالاتر اضافه کرده‌بودید و پسورد root استفاده کنید.

می‌توانید از طریق kubectl port-forward هم به این اپ متصل شوید.

همچنین می‌توانید از واسط کاربری گرافیکی خود ArangoDB برای مدیریت پایگاه‌داده استفاده کنید:

برای دریافت اطلاعات بیشتر به مستندات ArangoDB مراجعه کنید.