Skip to main content

Node.js

مقدمه

برای استفاده از بیلدپک Node.js حتما باید فایل package.json در روت پروژه‌ی شما باشد. نسخه‌های Node.js پشتیبانی شده در حال حاضر 12.x و 14.x و 16.x هستند. برای مشخص کردن نسخه‌ی مورد نظر در بخش engines در package.json آن را بنویسید:

{
"name": "mynodejs",
"description": "awesome nodejs app",
"version": "1.0.0",
"engines": {
"node": "16.x"
}
}

اگر در این بخش چیزی نوشته نشود از نسخه‌ی 14.x استفاده می‌شود. در بخش engines می‌توانید نسخه‌ی yarn و npm را هم مشخص کنید.

اگر فایل yarn.lock کنار package.json باشد از yarn برای نصب پکیج‌ها استفاده می‌شود. در غیر این صورت npm به کار می‌رود. برای نصب پکیج‌های لازم تمام آنچه در package.json در بخش dependencies و devDependencies وجود دارد نصب می‌شود. در هنگام بیلد از lockfileها استفاده می‌شود و در ریپوی شما باید تنها یکی از فایل‌های yarn.lock یا package-lock.json وجود داشته باشد.

برای اجرای اپ دستور npm start‍ به طور پیشفرض اجرا می‌شود و شما باید اسکریپت start را در فایل package.json نوشته باشید. در غیر این صورت می‌توانید در فایلی به نام Procfile در روت پروژه‌ی خود به شکل زیر دستور اجرایی را مشخص کنید:

web: mycommand

کلمه‌ی web نشان‌دهنده‌ی اسم دستور است و جلوی دو نقطه خود دستور را می‌نویسیم.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مستندات سایت heroku مراجعه کنید.

ساخت اپ در دارکوب

در صفحه‌ی اول کنسول هم‌روش در بخش «ساخت اپ بدون داکرفایل» گزینه‌ی Node.js را انتخاب کنید:

و در صفحه‌ی بعد نوع سرور گیت خود را انتخاب کنید:

در صفحه‌ی تنظیمات اپ پیشنهاداتی برای اپ شما داده شده که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

از جمله نام، آدرس زیردامنه و پورت. دقت کنید که پورت باید همان پورتی باشد که برنامه‌ی شما روی آن گوش می‌دهد. بقیه‌ی مقادیر را هم می‌توانید به دلخواه تغییر دهید. هم‌چنین برای اجرای اپ به شکل پیشفرض دستور npm start اجرا می‌شود. اگر دستور دیگری در نظر دارید و آن را در Procfile‍‍ ننوشته‌اید در قسمت «دستور اجرایی» بنویسید. بعد از این صفحه به «انتخاب پلن» می‌روید.

در اینجا پلن خود را انتخاب کنید و در پایین صفحه اگر نیاز به دیسک دارید آن را اضافه کنید.

در انتهای صفحه می‌توانید جزئیات اپ خود را ببینید:

با زدن دکمه‌ی «ساخت اپ» اپ شما دیپلوی می‌شود. سپس در بخش «اطلاعات عمومی» و در تب ‌Builds می‌توانید لاگ بیلد خود را ببینید.

در نهایت با مراجعه به آدرس دامنهی که انتخاب کرده بودید می‌توانید اپ خود را ببینید.