Skip to main content

Python

مقدمه

برای ساخت اپ پایتونی ابتدا کد خود را به یک ریپوی گیت پوش کنید. این ریپو می‌تواند در گیتهاب، هم‌گیت یا گیتلب شخصی شما باشد. به طور پیشفرض نسخه پایتون در نظر گرفته شده در بیلدپکی که دارکوب استفاده می‌کند 3.9.6 است. در صورتی که نیاز به نسخه‌ی دیگری از پایتون دارید آن را در فایلی به نام runtime.txt در روت پروژه‌ی خود بگذارید. در حال حاضر یکی از ۴ نسخه زیر را می‌توانید انتخاب کنید:.

python-3.9.6
python-3.8.11
python-3.7.11
python-3.6.14

پکیج‌هایی که برنامه‌ی شما نیاز دارد باید در فایلی به نام requirements.txt نوشته شده باشد. برای این کار می‌توانید دستور زیر را اجرا کنید:

pip freeze > requirements.txt

توجه کنید برای آن که زبان برنامه‌ی شما پایتون شناخته شود فایل requirements.txt یا setup.py یا Pipfile باید در روت پروژه‌ی شما باشد.

اگر اپ شما با فریم‌ورک‌ جنگو نوشته شده باشد، مورد دیگری که باید رعایت کنید تعیین مقادیر لازم برای فایل‌های استاتیک در settings.py است. به عنوان نمونه می‌توانید به این شکل بنویسید:

STATICFILES_DIRS = (
os.path.join(BASE_DIR, 'static'),
)
STATIC_ROOT = os.path.join(BASE_DIR, 'staticfiles')

توجه

باید پوشه‌ی static یا هر نامی که قرار می‌دهید در روت پروژه‌ی شما باشد و اگر نه بیلد اپ به خطا می‌خورد.

برای شروع برنامه باید یک دستور را معرفی کنیم تا در ابتدا اجرا شود. در فایلی به نام Procfile می‌توان این دستور را قرار داد. محتوای آن را به این شکل بنویسید:

web: python manage.py runserver 0.0.0.0:8000

کلمه‌ی web نشان‌دهنده‌ی اسم دستور است و جلوی دو نقطه خود دستور را می‌نویسیم. اگر با gunicorn کار می‌کنید یا اسکریپت شلی در ابتدا اجرا می‌کنید که migration را هم انجام دهد باید این‌جا آن را جایگزین کنید. حال با آماده کردن ریپو به سراغ دیپلوی آن در دارکوب می‌رویم.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مستندات سایت heroku مراجعه کنید.

ساخت اپ در دارکوب

در صفحه‌ی اول کنسول هم‌روش در بخش «ساخت اپ بدون داکرفایل» گزینه‌ی Python را انتخاب کنید:

و در صفحه‌ی بعد نوع سرور گیت خود را انتخاب کنید:

در صفحه‌ی تنظیمات اپ پیشنهاداتی برای اپ شما داده شده که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

از جمله نام، آدرس زیردامنه و پورت. دقت کنید که پورت باید همان پورتی باشد که برنامه‌ی شما روی آن گوش می‌دهد. بقیه‌ی مقادیر را هم می‌توانید به دلخواه تغییر دهید. هم‌چنین برای اجرای اپ باید دستوری را مشخص کنید. اگر این دستور را در Procfile‍‍ ننوشته‌اید در قسمت «دستور اجرایی» بنویسید. بعد از این صفحه به «انتخاب پلن» می‌روید.

در اینجا پلن خود را انتخاب کنید و در پایین صفحه اگر نیاز به دیسک دارید آن را اضافه کنید.

در انتهای صفحه می‌توانید جزئیات اپ خود را ببینید:

با زدن دکمه‌ی «ساخت اپ» اپ شما دیپلوی می‌شود. سپس در بخش «اطلاعات عمومی» و در تب ‌Builds می‌توانید لاگ بیلد خود را ببینید.

در نهایت با مراجعه به آدرس دامنهی که انتخاب کرده بودید می‌توانید اپ خود را ببینید.