Skip to main content

اتصال دارکوب به گیتلب

مقدمه#

یکی از قابلیت‌هایی که گیتلب فراهم می‌کند OAuth2 application هست که به یک برنامه‌ی خارجی اجازه می‌دهد به ریپوهای کاربر گیتلب دسترسی داشته باشد. در این مطلب به چگونگی اجرای این فرایند و نحوه‌ی استفاده از آن در دارکوب خواهیم پرداخت.

گیتلب و OAuth2 application#

در گیتلب نیز مانند گیتهاب امکان ساخت OAuth2 application وجود دارد. البته نحوه‌ی کار آن با گیتهاب متفاوت است. ابتدا توسط ادمین گیتلب باید یک اپلیکیشن ساخته شود. هنگام ساخت این اپلیکیشن اطلاعاتی وارد می‌شود که از جمله‌ی آنها سطح دسترسی اپلیکیشن است. .یعنی وقتی کاربری به این اپلیکیشن دسترسی بدهد، اپلیکیشن چه کارهایی با ریپوهای کاربر می‌تواند انجام دهد. بعد از ساخت آن می‌توان کاربر را به لینک مربوط به اپلیکیشن فرستاد تا با خواندن سطوح دسترسی، اپلیکیشن را authorize کند. از آن به بعد یک توکن بدست می‌آید که با آن می‌توان اطلاعات کاربر گیتلب را خواند.‌ البته همواره کاربر می‌تواند این دسترسی را از اپلیکیشن بگیرد که در قسمت بعدی خواهیم دید.

اپلیکیشن گیتلب در دارکوب#

برای استفاده از اپلیکیشن گیتلب در دارکوب هنگام افزودن اپ جدید گزینه‌ی 《منبع گیت》را انتخاب کنید.

choose-git-repo

در آن‌جا در بخش گیتلب پیام 《دارکوب به حساب هم‌گیت شما متصل نیست》را می‌بینید. دکمه‌ی《اتصال》را بزنید تا به صفحه‌ی مربوط به اپلیکیشن گیتلب redirect شوید.

gitlab app not installed

در صورتی که با دسترسی‌های گفته‌شده موافق هستید دکمه‌ی Authorize را بزنید. با این کار دوباره به دارکوب بازگردانده می‌شوید.

gitlab app authorize

حال می‌توانید در بخش آدرس ریپو لیست تمام ریپوهای خود را ببینید و از میان آنها انتخاب کنید. بعد از انتخاب ریپو می‌توانید برنچ‌های مختلف آن را هم در بخش نام برنچ‌ به شکل لیست‌شده ببینید. از این به بعد مانند ساخت اپ معمولی است و باقی مراحل را مانند آنچه در ساخت اپ با منبع گیت گفته شده ادامه دهید.

در صورتی که دیگر نخواهید از این اپلیکیشن گیتلبی استفاده کنید در اینجا

git repo darkube page

می‌توانید روی 《تنظیم اپ دارکوب هم‌گیت》کلیک کنید که به این صفحه می‌روید:

gitlab app page

با اسکرول کردن به پایین صفحه بروید و با زدن دکمه‌ی revoke دسترسی را از اپلیکیشن بگیرید.

revoke gitlab app