Skip to main content

دیسک و بکاپ

دیسک

در صورتی که می‌خواهید دیتایی در اپ شما به شکل persistent باقی بماند در این قسمت می‌توانید برای آن دیسک ایجاد کنید.

برای اضافه کردن دیسک به اپ ابتدا روی دکمه‌ی افزودن دیسک کلیک و سپس حجم مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب حجم دیسک باید پارتیشن‌های مورد نظر را هم بسازید و تعیین کنید هر کدام در چه مسیری mount شوند.

نکات قابل توجه هنگام ساخت دیسک
  1. تا زمانی که روی دگمه «ذخیره تغییرات» کلیک نکنید، دیسک برای شما ساخته نخواهد شد.
  2. امکان mount کردت پارتیشن در پوشه root (/) وجود ندارد.
  3. امکان ساخت دیسک برای اپ‌های با رپلیکای بزرگتر از ۱ وجود ندارد.
  4. با اضافه کردن دیسک به اپ، امکان «بروزرسانی اپ بدون داون تایم» از بین می‌رود. دارکوب برای جلوگیری از تداخل احتمالی ناشی از خواندن و نوشتن دیتا توسط نسخه‌های مختلف اپ، ابتدا نسخه قبلی اپ شما را خاموش می‌کند، سپس نسخه جدید را اجرا می‌کند. هر چند که این فرایند تنها چند ثانیه به طول می‌انجامد، اما در این بازه اپ شما از دسترس خارج خواهد شد.
  5. امکان کاهش حجم دیسک ساخته شده وجود ندارد و صرفا می‌توانید حجم دیسک را افزایش دهید و یا دیسک را حذف کرده، از نو دیسک دیگری با حجم کمتر بسازید.
دریافت هزینه دیسک در حالت خاموش بودنِ اپ

در صورتی که اپ شما دارای دیسک باشد، بدون توجه به خاموش یا روشن بودن اپ‌تان، هزینه‌ی فضای تخصیص داده شده از شما دریافت خواهد شد.

پشتیبان‌گیری

دارکوب برای ساخت دیسک از فایل‌سیستم btrfs استفاده می‌کند و این فایل سیستم امکان بکاپ‌گیری لحظه‌ای و یا به عبارتی اسنپ‌شات‌گیری را فراهم می‌کند.

تهیه یک نسخه پشتیبان از اپ در هر شبانه‌روز

فرایند پشتیبان‌گیری یک بار در شبانه‌روز برای تمامی دیتابیس‌ها و اپ‌های دیسک‌دار ساخته شده توسط دارکوب اجرا می‌شود.

اگر فرایند گرفتن بکاپ به صورت لحظه‌ای نباشد، امکان تداخل در دیتا و عدم ثبت تغییرات جدیدی که حین گرفتن بکاپ روی دیتابیس اعمال می‌شود، وجود دارد. با گرفتن اسنپ‌شات به صورت لحظه‌ای این مشکل رفع خواهد شد.

در فایل‌سیستم btrfs اسنپ‌شات‌ها به صورت copy on write گرفته می‌شوند. در بازه‌ی زمانی که اسنپ‌شات گرفته‌شده و در حال انتقال به فضاهای ذخیره‌سازی هم‌روش است، اگر تغییری در فایل‌ها رخ دهد یک کپی از نسخه‌ی جدید فایل ساخته خواهد شد. و از آنجایی که اسنپ‌شات در همان محل دیسک شما قرار دارد، این اتفاق باعث پرشدن دیسک شما خواهد شد. فلذا پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که نرخ نوشتن در دیسک در اپ شما زیاد است، هنگام ساخت اپ، مقداری فضای اضافی برای دیسک خود در نظر بگیرید.

همچنین می‌توانید میزان پر‌بودن دیسک خود را از قسمت مصرف منابع در صفحه اپ مشاهده کنید.