Skip to main content

آدرس دامنه (اتصال به دامنه شخصی)

آدرس دامنه

برای دسترسی به اپ خود از طریق یک دامنه شخصی یا دارکوبی، می‌توانید تنظیمات آن را در این تب اعمال کنید.

آدرس زیردامنه دارکوب

در صورتی که برای اپ خود به یک دامنه با پسوند .darkube.app دارید می‌توانید اپ خود را در زیردامنه‌ی دارکوب مستقر کنید.

ساخت گواهی SSL

با فعال کردن این قسمت یک گواهی TLS برای دامنه‌های شما ایجاد می‌شود.

HTTPS Redirect

با فعال کردن این ويژگی در صورتی که به آدرس http اپ درخواستی ارسال شود، با جواب 301 به نسخه‌ی https ریدایرکت می‌شود.

فعال‌سازی احراز هویت (http basic auth)

در صورتی‌که می‌خواهید برای ورود به دامنه‌های اپ خود احراز هویت تعیین کنید، می‌توانید «فعالسازی احراز هویت» را فعال کنید و برای دامنه‌های خود نام‌کاربری و رمزعبور تعیین کنید. فعالسازی احراز هویت در تمامی دامنه‌ها اعمال خواهد شد.

فعال‌سازی پروتکل h2c

این پروتکل پیش‌نیاز کار با فریم‌ورک gRPC است. فعالسازی این پروتکل نیازمند اعمال تغییراتی در اپ است که باعث می‌شود به صورت پیش‌فرض برای همه صفحات وب فعال نباشد. در صورت تمایل به فعال‌سازی این پروتکل، ابتدا اطمینان حاصل کنید که با این کار اپلیکیشن شما به مشکل برنمی‌خورد.

لازم به ذکر است که برای ارتباطاتی که از طریق آدرس داخلی صورت می‌گیرند، امکان اتصال با پروتکل HTTPv2 فعال است و نیازی به فعال‌سازی از طریق پنل نیست.

پیش‌نیاز استفاده از HTTPv2

  • در صورتی که از وب‌سرور استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که نسخه مورد استفاده به روز است و از HTTPv2 پشتیبانی می‌کند. همچنین ممکن است در سمت وب‌سرور نیز نیاز به فعال‌سازی HTTPv2 باشد. به عنوان مثال در Apache نیاز است تنظیم mod_http2 فعال شود. در Nginx نیز باید پارامتر http2 را به بخش listen اضافه کنید.
  • دریافت گواهی SSL. مرورگرهای کروم و فایرفاکس تنها زمانی از HTTPv2 پشتیبانی می‌کنند که وب‌سایت شما گواهی SSL دریافت کرده باشد.

برای فعال‌سازی، از تب آدرس دامنه در مشخصات اپ خود، گزینه فعال‌سازی پروتکل h2c را زده و سپس روی ذخیره تغییرات کلیک کنید.

اتصال به دامنه شخصی

در این قسمت آدرس‌ یا آدرس‌های هاست مربوط به اپ را مشخص می‌کنید.

برای استفاده از دامنه شخصی، باید در پنل سرویس‌دهنده DNS خود، به ازای هر آدرس یک رکورد از نوع CNAME یا ANAME ایجاد کنید. کلید رکورد، آدرس دامنه شماست. اگر زیردامنه تعریف کرده‌اید، مقدار رکورد را برابر با مقدار my-awesome-app.darkube.app (آدرس زیردامنه‌ای که برای اپ خود تعیین کرده‌اید) بگذارید. در صورتی که زیردامنه ندارید، مقدار رکورد بسته به کلاستری که در آن قرار دارید، متفاوت خواهد بود. این مقدار را می‌توانید در تب آدرس دامنه، مشاهده کنید.

در ادامه در مورد این بخش توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.

خطای تعیین پورت

ممکن است در ابتدای تعیین دامنه‌ی اپ، با این هشدار مواجه شوید:

هشدار تعیین پورت

برای تنظیم آدرس دامنه، ابتدا پورت سرویس را تعیین کنید.

برای رفع این خطا نیاز است از تنظیمات عمومی یک پورت برای اپ خود تعیین نمایید:

تنظیمات عمومی

نحوه اتصال به دامنه‌ی شخصی

پیش نیاز

قبل از آن که تنظیمات را انجام دهید لازم است از Authoritative Nameserverهایی مانند کلودفلر یا ابرآروان استفاده کنید. برای این کار می‌توانید در یکی از این سایت‌ها ثبت‌نام کنید و به شکل رایگان دامنه‌ی خود را در آنجا ثبت کنید. سپس دو رکورد از نوع NS دریافت می‌کنید که باید آن را در registrar دامنه (مثلا irnic برای دامنه‌های .ir) قرار دهید. برای توضیحات بیشتر به مستندات کلودفلر یا ابرآروان مراجعه کنید.

تنظیمات مورد نیاز برای آروان

در ابتدا باید توجه داشته باشید برای اتصال دامنه‌ی ثبت شده‌ی خود در آروان به دارکوبَ، نیاز است که سرویس ابری آروان (CDN) خاموش باشد یا پروتکل ارتباط با سرور اصلی آن در حالت http قرار بگیرد، در نتیجه از وضعیت این سرویس اطمینان حاصل کنید.

همچنین دقت داشته باشید که اگر شما قصد وصل کردن یک «زیردامنه» به اپ دارکوبی خود را دارید، کافی است که فقط از وضعیت سرویس ابری این زیر دامنه اطمینان حاصل کنید و نیازی به ایجاد تغییر در سرویس ابری باقی زیردامنه‌های آن دامنه در پنل آروان نیست.

همچنین نیاز است که از خاموش بودن سرویس فایروال در پنل آروان خود اطمینان حاصل کنید.

تنظیمات مورد نیاز برای کلودفلر

در ابتدا باید توجه داشته باشید که هنگام اضافه کردن رکورد dns خود در کلودفلر، پراکسی رکورد خود را خاموش کنید.

علاوه بر مورد بالا نیز نیاز است به تنظیمات ssl/tls پنل کلودفلر خود توجه کنید و آن را در حالت flexible یا off قرار دهید. همچنین این مستند میتواند به درک چرایی این موضوع کمک کند.

اضافه کردن دامنه در دارکوب

پس از انجام تنظیمات گفته شده برای دامنه شخصی مورد نظر، در تب آدرس دامنه یک زیردامنه‌ی دارکوب را انتخاب کنید:

در این مثال awesome.darkube.app انتخاب شده است. سپس دامنه‌ی شخصی خودتان را وارد کنید که در تصویر بالا mydomain.ir است و دکمه ذخیره تغییرات را انتخاب کنید. اکنون اگر تنظیمات بخش‌های قبلی را به درستی انجام داده باشید، این اپ با آدرس‌های mydomain.ir و awesome.darkube.app در دسترس خواهد بود.