Skip to main content

ClickHouse

مقدمه

در این آموزش قصد داریم نحوه‌ی ساخت دیتابیس ClickHouse (بدون clustering) را در دارکوب بررسی کنیم. کلیک‌هاوس یک دیتابیس column oriented کارا هست که امکان ساخت گزارش‌های تحلیلی را به صورت آنی با استفاده از SQL می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر به سایت Clickhouse مراجعه کنید.

ساخت دیتابیس

برای بالا آوردن ClickHouse به شکل single instance ابتدا در بخش ساخت اپ گزینه‌ی "داکر ایمیج" را انتخاب کنید. سپس yandex/clickhouse-server را به عنوان ایمیج وارد کنید و نسخه‌ی دلخواه دیتابیس مثلا 21 را به عنوان تگ وارد کنید. می‌توانید نسخه‌های ممکن را با مراجعه به صفحه‌ی کلیک‌هاوس در داکرهاب مشاهده کنید.

در قسمت بعد باید نام دلخواه اپ خود را وارد کنید و در قسمت پورت‌ها، مقادیر ۸۱۲۳ (به عنوان پورت http) و ۹۰۰۰ (به عنوان پورت native) را وارد کنید.

ports

برای تنظیم نام کاربری و کلمه‌عبور می‌توانید متغیرهای محیطی زیر را تنظیم کنید:

CLICKHOUSE_DB=my_database
CLICKHOUSE_USER=username
CLICKHOUSE_PASSWORD=password

در مرحله‌ی بعد باید منابع دیتابیس را انتخاب کنید. از مقدار منابع کم برای ابتدای کار شروع کنید. در صورت نیاز در آینده می‌توانید آن را افزایش دهید. همچنین باید یک دیسک برای پوشه‌ی /var/lib/clickhouse با سایز دلخواه اضافه کنید.

disk

با زدن دکمه‌ی «ساخت اپ» دیتابیس شما ساخته و پس از چند ثانیه اجرا می‌شود. برای تست اتصال می‌توانید از طریق ترمینال دستور ‍‍clickhouse-client را اجرا کنید.

clickhouse-client

اتصال به دیتابیس

برای اتصال به این دیتابیس در داخل کلاستر می‌توانید از نام اپ و پورت استفاده کنید مثلا new-clickhouse:9000. در صورتی‌ که می‌خواهید از خارج کلاستر به کلیک‌هاوس متصل شوید، می‌توانید از تب پورت‌ها امکان «آی‌پی خارجی» را فعال کنید (در این صورت حتما از لحاظ امنیتی مطمئن شوید که Authentication دیتابیس فعال هست) یا از طریق kubectl port-forward به آن متصل شوید.

در صورت نیاز به ارائه‌ی دیتابیس ClickHouse کلاستر شده و managed، از طریق پشتیبانی با ما تماس بگیرید.