Skip to main content

ایجاد یک دیتابیس MySQL

مقدمه

در این آموزش قصد داریم نحوه‌ی ایجاد یک دیتابیس MySQL در دارکوب را بررسی کنیم. MySQL یک نرم‌افزار متن‌باز مدیریت دیتابیس رابطه‌ای بسیار پرکاربرد است.

ایجاد دیتابیس

برای بالا آوردن MySQL ابتدا در بخش ساخت اپ گزینه‌ی "داکر ایمیج" را انتخاب کنید.

choose app

در صفحه‌ی بعد نام ایمیج را mysql و تگ آن را با توجه به نسخه‌ی دلخواهتان انتخاب کنید. اگر نسخه 5.7 را می‌خواهید تگ را 5.7 و اگر نسخه 8 را می‌خواهید تگ را 8.0 بنویسید. می‌توانید زیر نسخه‌های خود را هم با مراجعه به صفحه‌ی آن در داکرهاب انتخاب کنید.

choose image and tag

اینجا نسخه‌ی 8.0.25 انتخاب شده است. در قسمت بعد باید میزان منابع مصرفی را با توجه به نیازتان تعیین کنید. در صفحه‌ی آخر باید تنظیمات مربوطه را انجام دهید

app info

بعد از نوشتن نام اپ به تب Environment Variables بروید تا سه متغیر محیطی زیر را بنویسید.

env var

متغیر اول MYSQL_ROOT_PASSWORD رمز عبور کاربر root است. بعد از آن دو متغیر MYSQL_USER و MYSQL_PASSWORD هست که مشخصات یک کاربر دیگر را جهت دسترسی به دیتابیس مشخص می‌کند. در تب پورت‌ها باید پورت 3306 را معرفی کنیم. 

ports

هم‌چنین برای ذخیره کردن اطلاعات باید دیسکی را به دیتابیس اختصاص دهیم. برای این کار به تب دیسک بروید و حجمی برای آن انتخاب کنید و با زدن دکمه‌ی "پارتیشن جدید" و انتخاب نام مناسب آن را در مسیر ‍‍/var/lib/mysql قرار دهید.

disk
disk2

در صورتی که می‌خواهید خارج کلاستر هم به این دیتابیس دسترسی داشته باشید تیک "اپ آی‌پی خارجی داشته باشد" را هم بزنید. حال اپ شما آماده‌ی دیپلوی است و می‌توانید با زدن دکمه‌ی "ذخیره و دیپلوی" آن را دیپلوی کنید که صفحه‌ی اطلاعات اپ را بعد از دیپلوی در تصویر زیر می‌بینید.

deployed app

بعد از موفقیت در دیپلوی کردن می‌توانید از طریق نام و پورت اپ از داخل کلاستر به دیتابیس متصل شوید. علاوه بر این در صورت تعیین آی‌پی خارجی می‌توانید از سیستم خود با آن ارتباط بگیرید.