Skip to main content

RabbitMQ

در این آموزش قصد داریم نحوه‌ی ساخت صف پیام RabbitMQ را در دارکوب بررسی کنیم. برای آشنایی بیشتر با این نرم‌افزار به سایت RabbitMQ مراجعه کنید.

ساخت

برای بالا آوردن RabbitMQ به شکل single instance، ابتدا در بخش ساخت اپ گزینه‌ی "داکر ایمیج" را انتخاب کنید. سپس bitnami/rabbitmq را به عنوان ایمیج وارد کنید و نسخه‌ی دلخواه مثلا 3.8 را به عنوان تگ وارد کنید. می‌توانید نسخه‌های ممکن را با مراجعه به صفحه‌ی ربیت‌ام‌کیو در داکرهاب مشاهده کنید.

در قسمت بعد باید نام دلخواه اپ خود را وارد کنید و در قسمت پورت‌ها، مقادیر 5672 (به عنوان پورت main) و 15672 (به عنوان پورت management) را وارد کنید. در صورت نیاز می‌توانید پورتهای دیگر را همینجا اضافه کنید.

ports

برای تنظیم نام کاربری و کلمه‌عبور متغیرهای محیطی زیر را تنظیم کنید:

RABBITMQ_USERNAME
RABBITMQ_PASSWORD

برای مشاهده‌ی لیست متغیرهای ممکن به صفحه‌ی ربیت‌ام‌کیو در داکرهاب مراجعه کنید.

envs

در مرحله‌ی بعد باید منابع را انتخاب کنید. از مقدار منابع کم برای ابتدای کار شروع کنید. در صورت نیاز در آینده می‌توانید آن را افزایش دهید. همچنین باید یک دیسک برای پوشه‌ی /bitnami با سایز دلخواه اضافه کنید.

disk

با زدن دکمه‌ی «ساخت اپ» ربیت‌ام‌کیوی شما ساخته و پس از چند ثانیه اجرا می‌شود. برای تست اتصال می‌توانید از طریق ترمینال دستور ‍‍rabbitmqctl را اجرا کنید.

rabbitmq-terminal

اتصال

برای اتصال به این اپ در داخل کلاستر می‌توانید از نام اپ و پورت استفاده کنید مثلا my-rabbitmq:5672. در صورتی‌ که می‌خواهید از خارج کلاستر به RabbitMQ متصل شوید، می‌توانید از تب پورت‌ها امکان «آی‌پی خارجی» را فعال کنید (در این صورت حتما از لحاظ امنیتی مطمئن شوید که Authentication فعال هست) یا از طریق kubectl port-forward به آن متصل شوید.

در صورت نیاز به ارائه‌ی RabbitMQ به صورت کلاستر شده و managed، از طریق پشتیبانی با ما تماس بگیرید.