Skip to main content

معرفی سرویس جمع‌آوری لاگ (Hamartia)

با استفاده از امکانات این سرویس می‌توانید به آسانی لاگ‌های اپلیکیشن‌های خود را جمع‌آوری و در Loki ذخیره کنید. پس از فعال‌سازی این سرویس، آدرس یک Datasource از نوع Loki (شامل آدرس اتصال، نام‌کاربری و رمزعبور) در اختیارتان قرار می‌گیرد که با اتصال این دیتاسورس به گرافانا (Grafana) می‌توانید روی لاگ‌هایتان query بزنید.

فعال‌سازی

برای فعال‌سازی سرویس لاگ برای سازمانتان، از نوار کناری روی آیکون جمع‌آوری لاگ و سپس دکمه فعال‌سازی کلیک کنید.

پس از فعالسازی سرویس، مشخصات دسترسی یک دیتاسورس Loki برای شما نمایش داده می‌شود.

با استفاده از اطلاعات این قسمت می‌توانید به اندپوینت کوئری Loki متصل شوید. در صورتی که هم‌اکنون از گرافانا (در بستر هم‌روش یا هر جای دیگری) استفاده می‌کنید، می‌توانید به سادگی یک Datasource از نوع Loki بسازید و مشخصات بالا را وارد کنید.

ساخت و اتصال به گرافانا

گرافانا (Grafana) ابزاری پر کاربرد برای مصورسازی (Visualization) داده‌هاست. در صورتی که از گرافانا استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از قسمت اپ‌های آماده در دارکوب، به سادگی یک اپ جدید گرافانا بسازید. پس از راه‌اندازی گرافانا و ورود در آن، برای ساخت Datasource جدید، روی گزینه‌ی «Add data source» کلیک کنید سپس در صفحه‌ی انتخاب نوع Datasource روی گزینه‌ی «Loki» کلیک کنید.

در صفحه‌ی وارد کردن اطلاعات دسترسی، مقادیر زیر را وارد کنید: در قسمت url، مقدار «آدرس»‌ دیتاسورس در سرویس لاگ را قرار بدهید. سپس در قسمت «Auth» گزینه‌ی «Basic auth» را فعال کنید. در قسمت «Basic Auth Details» مقادیر «User» و «Password» را مطابق اطلاعات دیتاسورس تکمیل کنید.

در انتها با کلیک روی گزینه‌ی «Save & test» دیتاسورس شما به گرافانا اضافه می‌شود و امکان استفاده از آن را دارید.

جمع‌آوری لاگ‌های لایه اپلیکیشن

برای اینکه لاگ‌های اپلیکیشن‌های شما جمع‌آوری و ذخیره شوند، می‌توانید روی اپلیکیشن مورد نظر خود کلیک کنید، و از منوی کناری، گزینه جمع‌آوری لاگ را انتخاب کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود، در صورتی که می‌خواهید لاگ‌های stdout جمع‌آوری شوند، روی دکمه فعال‌سازی آن کلیک کنید؛ و اگر می‌خواهید لاگ‌های یک یا چند فایل مختلف را جمع‌آوری کنید، در قسمت Path، مسیر فایل‌(های) مورد نظر خود را ثبت کنید.

بعد از زدن دکمه‌ی «ذخیره و دیپلوی» سرویس لاگ از روی مشخصاتی که تعریف کردید، تنظیمات خود را بروزرسانی می‌کند و لاگ‌های شما جمع‌آوری و در Loki ذخیره می‌شود. هم‌اکنون می‌توانید در گرافانا به تب «Explore» بروید و در قسمت وارد کردن کوئری، با کلیک بر روی دکمه "Log Browser" برچسب‌هایی را مشاهده کنید که با استفاده از آن‌ها می‌توانید لاگ‌های خود را فیلتر و در آن جستجو کنید.

غیر فعال‌سازی

برای غیر فعال‌سازی سیستم لاگ، از منوی کناری روی گزینه جمع‌آوری لاگ کلیک کنید، سپس در بخش اطلاعات، روی آیکون سطل زباله کلیک کنید.