Skip to main content

سرویس مانیتورینگ هم‌روش

با استفاده از امکانات این سرویس می‌توانید به آسانی متریک‌های لایه اپلیکیشن خود را با فرمت پرومتئوس expose کرده و برای جمع‌آوری به سیستم معرفی کنید. این متریک‌ها هر چند ثانیه یک‌بار جمع‌آوری (scrape) و ذخیره می‌شوند. همچنین شما به تمام متریکهای موجود در Namespaceهایتان در کلاسترها (مثل مصرف سی‌پی‌یو، رم، دیسک و وضعیت اپ) دسترسی دارید. پس از فعالسازی این سرویس، آدرس Datasourceای (شامل آدرس اتصال، نام‌کاربری و رمزعبور) در اختیارتان قرار می‌گیرد که با اتصال به آن (به عنوان Prometheus) می‌توانید روی متریک‌هایتان query بزنید. همچنین با اتصال این دیتاسورس به گرافانا (Grafana) می‌توانید نمودارها و دشبوردهای دلخواهتان را بسازید و از تمام امکانات گرافانا استفاده کنید.

فعالسازی

برای فعالسازی سرویس مانیتورینگ برای سازمانتان، از نوار کناری روی آیکون مانیتورینگ کلیک کنید. در فعالسازی اولیه‌ی این سرویس، امکان یک هفته استفاده رایگان برای تست و بررسی وجود دارد. پس از آن قیمت ماهانه‌ی سرویس به شکل pay as you go و ساعتی محاسبه می‌شود.

پس از فعالسازی سرویس، مشخصات دسترسی یک دیتاسورس Prometheus برای شما نمایش داده می‌شود.

با استفاده از اطلاعات این قسمت می‌توانید به اندپوینت کوئری Prometheus متصل شوید. در صورتی که هم‌اکنون از گرافانا (در بستر هم‌روش یا هر جای دیگری) استفاده می‌کنید، می‌توانید به سادگی یک Datasource از نوع Prometheus بسازید و مشخصات بالا را وارد کنید.

ساخت و اتصال به گرافانا

گرافانا (Grafana) ابزاری پر کاربرد برای مصورسازی (Visualization) متریک‌ها و داده‌هاست. در صورتی که از گرافانا استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از قسمت اپ‌های آماده در دارکوب، به سادگی یک اپ جدید گرافانا بسازید. برای مشاهده نحوه‌ی ساخت گرافانا به مستندات ساخت گرافانا مراجعه کنید. پس از راه‌اندازی گرافانا و ورود در آن، برای ساخت Datasource جدید، روی گزینه‌ی «Add your first data source» کلیک کنید سپس در صفحه‌ی انتخاب نوع Datasource روی گزینه‌ی «Prometheus» کلیک کنید. سپس در صفحه‌ی وارد کردن اطلاعات دسترسی، مقادیر زیر را وارد کنید: در قسمت url، مقدار «آدرس»‌ دیتاسورس در سرویس مانیتورینگ رو قرار بدهید. سپس در قسمت «Auth» گزینه‌ی «Basic auth» را فعال کنید. سپس در قسمت «Basic Auth Details» مقادیر «User» و «Password» را مطابق اطلاعات دیتاسورس تکمیل کنید.

در انتها با کلیک روی گزینه‌ی «Save & test» دیتاسورس شما به گرافانا اضافه می‌شود و امکان استفاده از آن را دارید. برای بررسی صحت عملکرد دیتاسورس، می‌توانید به تب «Explore» بروید و در قسمت وارد کردن کوئری، نام یک متریک دلخواه مثلا «up» را وارد کنید. می‌بینید که متریکهای نیم‌اسپیسهایتان قابل مشاهده هستند.

بعد از این می‌توانید با استفاده از متریک‌های نیم‌اسپیس و اپلیکیشن خودتان، دشبوردهای دلخواه‌تان را ساخته و ذخیره کنید. در صورتی که نیاز به دشبوردهای از پیش آماده (برای تسریع کارتان) دارید، از طریق پشتیبانی به ما اطلاع بدهید که فایل‌های برخی از دشبوردهای پرکاربرد را در اختیارتان قرار دهیم. این فایلها در آینده از طریق پنل سرویس مانیتورینگ قابل دریافت خواهند بود.

جمع‌آوری متریکهای لایه اپلیکیشن

برای اینکه متریک‌های اپ‌های شما جمع‌آوری و ذخیره شوند، می‌توانید به تب «مانیتورینگ» در اپ‌های داکری یا گیتی مراجعه کنید و به سادگی پورت و مسیر جمع‌آوری متریک‌ها را معرفی کنید.

بعد از زدن دکمه‌ی «ذخیره و دیپلوی» سرویس مانیتورینگ از روی مشخصات (پورت و مسیر) ای که تعریف کردید، تنظیمات خود را بروزرسانی می‌کند و بعد از تقریبا ۳۰ ثانیه متریکهای شما قابل مشاهده در دیتاسورس و گرافانا خواهند بود.

در صورت وجود ابهام یا نیاز به پشتیبانی از طریق تیکتینگ با ما تماس بگیرید.