Skip to main content

MariaDB

امروزه، forkهای زیادی از پایگاه داده محبوب MySQL وجود دارد. ماریادی‌بی یکی از مطرح‌ترین‌ موارد در این گروه بوده که حول آن جامعه توسعه و کاربری گسترده‌ و پویایی شکل گرفته‌است. این پایگاه داده امکانات توان‌مندی در زمینه ذخیره و پردازش داده برای پروژه‌های کوچک تا enterprise ارائه می‌کند. MariaDB دارای طیفی از امکانات و ویژگی‌های قدرت‌مند حول بهره‌وری، کارکرد و امنیت است که در MySQL نمی‌توان آن‌ها را یافت. جهت آشنایی بیشتر با MariaDB می‌توانید به مستندات آن مراجعه کنید.

ساخت MariaDB در کنسول هم‌روش

  1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «دیتابیس‌ها»، MariaDB را انتخاب کنید. در این مرحله، نامی برای نسخه MariaDB خود برگزینید. هم‌چنین، می‌توانید امکان «دسترسی از طریق اینترنت» را فعال کنید. این گزینه بعدا نیز قابل تغییر خواهد‌بود. در صورت غیر فعال بودن این گزینه، دسترسی به MariaDB تنها از داخل کلاستر هم‌روش و یا از طریق تب «ترمینال» در صفحه جزئیات اپ امکان‌پذیر خواهد‌بود.

  2. در صفحه بعد، پس از انتخاب کلاستر، namespace و پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از حدود یک دقیقه، نسخه MariaDB شما مستقر و قابل‌ استفاده خواهد‌شد.

اطلاعات عمومی

اکنون در لیست اپ‌ها، یک نسخه از MariaDB با نامی که برگزیده‌اید وجود دارد و با کلیک بر روی آن، به صفحه جزئیات اپ منتقل خواهید‌شد. در تب «اطلاعات عمومی»، آدرس‌های داخلی و خارجی و رمز عبور کاربر root را خواهید یافت. هم‌چنین، می‌توانید مصرف منابع، لاگ‌ها و تاریخچه تغییرات را در تب‌هایی با همین نام‌ها مشاهده کنید و در صورت نیاز، در تب‌های «مدیریت منابع» و «کنترل‌دسترسی»، منابع تخصیص‌یافته و سطح دسترسی به آن میان اعضای سازمان را تغییر دهید.

اتصال به MariaDB CLI

در صورتی که «دسترسی از طریق اینترنت» فعال باشد، در تب «اطلاعات عمومی»، یک دستور آماده مانند زیر وجود خواهد داشت که با آن می‌توانید به راحتی از هر محیطی به MariaDB متصل شوید.

mysql -h SUB_DOMAIN.hsvc.ir -P PORT -u root -p

هم‌چنین، می‌توانید در صفحه جزئیات اپ با استفاده از یک shell از container با MariaDB ارتباط بگیرید. پس از ورود به تب «ترمینال»، می‌توانید با دستور زیر به CLI متصل شوید. این قابلیت صرف نظر از وضعیت «دسترسی از طریق اینترنت» در دسترس است. در نظر داشته‌باشید که اطلاعات پایگاه داده در مسیر /bitnami/mariadb ذخیره و persist می‌شود. توصیه می‌کنیم در استفاده از تب «ترمینال» به ویژه درباره محتویات این مسیر دقت لازم را داشته‌باشید.

mysql -u root -p

تنظیمات MariaDB

با مراجعه به تب config در صفحه جزئیات اپ، می‌توانید محتوای فایل‌ /opt/bitnami/mariadb/conf/bitnami/my_custom.cnf را ویرایش دهید. این فایل در ابتدا محتوایی ندارد و تنظیمات وارد شده در آن مقادیر پیش‌فرض را تغییر خواهند داد. پس از ثبت تغییرات، سرویس MariaDB ریست و تنظیمات جدید اعمال خواهند شد.