Skip to main content

MySQL

مای‌اس‌کیوال یکی از شناخته‌شده‌ترین فناوری‌های توسعه نرم‌افزار است. خیلی اوقات از MySQL به عنوان محبوب‌ترین پایگاه داده یاد می‌شود و در حال حاضر به طور گسترده و موثری مورد اقبال و استفاده است. حتی با شناخت ابتدایی با پایگاه‌های داده رابطه‌ای و زبان کوئری SQL، می‌توان با استفاده از MySQL به توسعه سیستمی توان‌مند و امن با قابلیت ذخیره‌سازی داده پرداخت. کارکردن با MySQL، به دلیل syntax و interface نظام‌مند آن، می‌تواند درگاه مناسبی برای ورود به دنیای وسیع‌ی از پایگاه‌های داده و زبان‌های کوئری محبوب دیگر باشد. از سال‌ها پیش، تعدادی fork از MySQL به صورت متن‌باز یا enterprise ایجاد شده‌است که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به MariaDB اشاره‌کرد. علی‌رغم شباهت بسیار زیاد این forkها به‌ویژه از لحاظ interface، هر کدام به ویژگی‌هایی بیشتر پرداخته‌اند. جهت آشنایی بیشتر با MySQL می‌توانید به مستندات آن مراجعه کنید.

ساخت MySQL در کنسول هم‌روش

  1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «دیتابیس‌ها»، MySQL را انتخاب کنید. در این مرحله، نامی برای نسخه MySQL خود برگزینید. هم‌چنین، می‌توانید امکان «دسترسی از طریق اینترنت» را فعال کنید. این گزینه بعدا نیز قابل تغییر خواهد‌بود. در صورت غیر فعال بودن این گزینه، دسترسی به MySQL تنها از داخل کلاستر هم‌روش و یا از طریق تب «ترمینال» در صفحه جزئیات اپ امکان‌پذیر خواهد‌بود.
  1. در صفحه بعد، پس از انتخاب کلاستر، namespace و پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از حدود یک دقیقه، نسخه MySQL شما مستقر و قابل‌ استفاده خواهد‌شد.

اطلاعات عمومی

اکنون در لیست اپ‌ها، یک نسخه از MySQL با نامی که برگزیده‌اید وجود دارد و با کلیک بر روی آن، به صفحه جزئیات اپ منتقل خواهید‌شد. در تب «اطلاعات عمومی»، آدرس‌های داخلی و خارجی و رمز عبور کاربر root را خواهید یافت. هم‌چنین، می‌توانید مصرف منابع، لاگ‌ها و تاریخچه تغییرات را در تب‌هایی با همین نام‌ها مشاهده کنید و در صورت نیاز، در تب‌های «مدیریت منابع» و «کنترل‌دسترسی»، منابع تخصیص‌یافته و سطح دسترسی به آن میان اعضای سازمان را تغییر دهید.

اتصال به MySQL CLI

در صورتی که «دسترسی از طریق اینترنت» فعال باشد، در تب «اطلاعات عمومی»، یک دستور آماده مانند زیر وجود خواهد داشت که با آن می‌توانید به راحتی از هر محیطی به MySQL متصل شوید.

mysql -h SUB_DOMAIN.hsvc.ir -P PORT -u root -p

هم‌چنین، می‌توانید در صفحه جزئیات اپ با استفاده از یک shell از container با MySQL ارتباط بگیرید. پس از ورود به تب «ترمینال»، می‌توانید با دستور زیر به CLI متصل شوید. این قابلیت صرف نظر از وضعیت «دسترسی از طریق اینترنت» در دسترس است. در نظر داشته‌باشید که اطلاعات پایگاه داده در مسیر /bitnami/mysql ذخیره و persist می‌شود. توصیه می‌کنیم در استفاده از تب «ترمینال» به ویژه درباره محتویات این مسیر دقت لازم را داشته‌باشید.

mysql -u root -p

تنظیمات MySQL

با مراجعه به تب config در صفحه جزئیات اپ، می‌توانید محتوای فایل‌ /opt/bitnami/mysql/conf/bitnami/my_custom.cnf را ویرایش دهید. این فایل در ابتدا محتوایی ندارد و تنظیمات وارد شده در آن مقادیر پیش‌فرض را تغییر خواهند داد. پس از ثبت تغییرات، سرویس MySQL ریست و تنظیمات جدید اعمال خواهند شد.