Skip to main content

Nextcloud

نکست‌کلاد نرم‌افزار متن باز برای مدریت فایل‌ها و اشتراک گذاری آن ها در بستر اینترنت می‌باشد. کارکرد نکست‌کلاد بسیار شبیه به Dropbox و GoogleDrive است با این تفاوت که دیتا شما در محلی امن‌تر و خارج از دسترس شرکت‌هایی که از داده‌های کاربران خود کسب درآمد می‌کنند نگه داری می‌شود. در کنار فضای ذخیره‌سازی برای فایل‌ها با اضافه کردن پلاگین می‌توان قابلیت های متفاوتی را مانند تقویم، لیست مخاطبین، گالری آنلاین، وضعیت آب‌وهوا و بسیار دیگر به نکست‌کلاد اضافه کرد.

ساخت Nextcloud در دارکوب

  1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «ساخت اپ آماده»، Nextcloud را انتخاب کنید. در این مرحله، نام و زیردامنه‌ای برای نسخه Nextcloud خود برگزینید.
  1. در صفحه بعد، پس از انتخاب پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از اندکی، نسخه Nextcloud شما مستقر خواهد‌شد.

دارکوب برای امنیت بیشتر رمز‌عبور قوی برای شما درست می‌کند، جهت دسترسی به رمز عبور ساخته شده در منو دارکوب بر روی اپ نکست‌کلاد که به تازگی ساخته‌اید کلیک کنید تا در صفحه جزئیات اپ رمز و عبور و نام کاربری را مشاهده کنید.

برای دسترسی به نکست‌کلاد با رمزعبوری که بدست آورده‌اید به آدرسی که برای اپ خود تعیین کرده اید بروید تا بتوانید از آن به راحتی استفاده کنید.

سوالات متداول

مشکل در تغییر دامنه مربوط به اپ nextcloudی

اگر هنگام تغییر دامنه اپ با ارور مربوط به untrusted_domain رو‌به‌رو شدید باید به صورت زیر را عمل کنید.

پس از تعویض دامنه و زدن دکمه ذخیره تغییرات به کمک تب مربوطه وارد ترمینال شوید(ترمینال مربوط به nextcloud) سپس به پوشه config رفته و فایل config.php را ویرایش کنید. برای این که بتوانید فایل را ویرایش کنید نیاز است یک ابتدا یک editor نصب کنید به طور مثال به شکل زیر می‌توانید nano را نصب کنید.
apt-get update
apt-get install nano

حالا فایل را برای ادیت باز کنید:

cd config
nano config.php

سپس در فایل به دنبال قسمت trusted hosts بگردید و آدرس دامنه جدید خود را به جای دامنه قبلی جایگزین کنید.