Skip to main content

RabbitMQ

ربیت ام کیو یکی از مطرح‌ترین ابزار‌ها برای مدیریت صفوف پیام‌رسانی asynchronous میان عناصر نرم‌افزاری است. این نرم‌افزار متن‌باز از پروتکل‌های مختلفی از جمله AMQP و MQTT پشتیبانی می‌کند. در توسعه RabbitMQ از Erland OPT استفاده شده است، فناوری‌ای که قابلیت‌های مناسبی برای ساخت سیستم‌های قابل‌اتکا، خطا پذیر و مقیاس‌پذیر دارد. جهت آشنایی بیشتر با این نرم‌افزار می‌توانید به مستندات رسمی RabbitMQ مراجعه کنید.

ساخت RabbitMQ در کنسول هم‌روش

  1. به صفحه دارکوب در کنسول هم‌روش مراجعه کنید. سپس در قسمت «ساخت اپ»، ذیل «برنامه‌های آماده»، RabbitMQ را انتخاب کنید. در این مرحله، نامی برای نسخه RabbitMQ خود برگزینید. هم‌چنین، می‌توانید امکان «دسترسی از طریق اینترنت» را فعال کنید. این گزینه بعدا نیز قابل تغییر خواهد‌بود. در صورت غیر فعال بودن این گزینه، دسترسی به RabbitMQ تنها از داخل کلاستر هم‌روش و یا از طریق تب «ترمینال» در صفحه جزئیات اپ امکان‌پذیر خواهد‌بود.
  1. در صفحه بعد، پس از انتخاب کلاستر، namespace و پلن مورد نظر، گزینه «ساخت اپ» را انتخاب کنید. پس از حدود یک دقیقه، نسخه RabbitMQ شما مستقر و قابل‌ استفاده خواهد‌شد.

اطلاعات عمومی

اکنون در لیست اپ‌ها، یک نسخه از RabbitMQ با نامی که برگزیده‌اید وجود دارد و با کلیک بر روی آن، به صفحه جزئیات اپ منتقل خواهید‌شد. در تب «اطلاعات عمومی»، آدرس‌های داخلی و خارجی و نام کاربری و رمز عبور را خواهید یافت. هم‌چنین، می‌توانید مصرف منابع و لاگ‌ها را در تب‌هایی با همین نام‌ها مشاهده کنید و در صورت نیاز، در تب‌های «مدیریت منابع» و «کنترل‌دسترسی»، منابع تخصیص‌یافته و سطح دسترسی به آن میان اعضای سازمان را تغییر دهید.

تنظیمات RabbitMQ

با مراجعه به تب config در صفحه جزئیات اپ، می‌توانید محتوای فایل‌ /bitnami/rabbitmq/conf/rabbitmq.conf را ویرایش دهید. پس از ثبت تغییرات، سرویس RabbitMQ ریست و تنظیمات جدید اعمال خواهند شد.